MMali - Republika Mali (fr. République du Mali, bambara Mali ka Fasojamana) – śródlądowe państwo położone w Afryce Zachodniej, siódme co do wielkości w Afryce ze stolicą Bamako, graniczy z Algierią na północy, Nigrem na wschodzie, Burkiną Faso oraz Wybrzeżem Kości Słoniowej na południu, Gwineą na południowym zachodzie oraz z Senegalem i Mauretanią na zachodzie.

5.1Overall2Bezpieczeństwo9Drogo czy tanio7Stosunek ceny do wartości9Egzotyka, inność9Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona3Zabytki, muzea9Krajobrazy, architektura1Hotele2Jedzenie3Aktywny wypoczynek, plażowanie itp.5Przyroda, parki, zoo, zwierzęta8Klimat1Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania5Wizy, łatwość przekraczania granicy3Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby

Powierzchnia - 1 240 142 km². Populacja Mali jest szacowana na 15,3 miliona osób. 64% populacji w 2010 roku mieszkało na terenach wiejskich. Stolicą jest Bamako (1,93 mln mieszkańców).

Mali posiada wyraźny, strefowy układ zmieniających się z południa na północ warunków klimatycznych. W kraju występują dwie strefy klimatyczne - klimat zwrotnikowy na północy i podrównikowy na południu, który dodatkowo dzieli się na suchy i wilgotny na samym południu.

Szata roślinna układa się według panujących warunków klimatycznych. Im dalej na północ tym roślinność staje się coraz bardziej uboższa i w końcu zanika, gdzie występuje pustynia piaszczysta.

Południe kraju jest porośnięte wysokotrawiastą sawannąz licznymi drzewami, gdzie do głównych gatunków należą baobaby i akacje. Poza nimi rosną drzewa masłowe, tamaryndowce i drzewa kapokowe. Przesuwając się w kierunku północnym, zaczyna pojawiać się przewaga akacji, które w strefie klimatu podrównikowego suchego, są niemal jedynymi gatunkami drzew, pomijając różne gatunki palm. Wśród gatunków akacji warto wyróżnić takie drzewo jak Acacia albida, które zrzuca liście nie w porze suchej, lecz deszczowej. Ta akacja jest ceniona w Mali, ponieważ użyźnia glebę.[potrzebny przypis]

Obszar Sahelu, tuż na krawędzi pustyni, stanowi obszar ubogiej roślinności, gdzie drzewa rosną w dużym rozrzedzeniu. Jednym z nich jest ciekawy gatunek akacji – Acacia verek, z której pozyskuje się gumę arabską. Takie miejsca jak północny łuk Nigru w rejonie Timbuktu to obszar zdominowany przez krzewy. Dalej na północny roślinność stopniowo zanika. Na pustyniach pojawiają się gatunki efemeryczne, oraz odporne na upał i brak wody suchorośla i inne gatunki roślin kserofitycznych. Znaczna część północnych i zachodnich obszarów kraju jest pokryta pustyniami zarówno piaszczystymi jak i kamienistymi.

Świat zwierząt Mali jest bardzo wyniszczony. Rzadko spotyka się wielkie ssaki, takie jak słonie, żyrafy i bawoły. Także wielkie koty należą do rzadkości. W kraju występuje tylko 146 gatunków ssaków, spośród których dwa są zagrożone wyginięciem. Na południu kraju, gdzie szata roślinna jest gęsta, żyje kilka gatunków małp jak szympansy, i małpiatki. Na terenach pustynnych można spotkać fenka, a z niebezpiecznych gatunków zwierząt występują węże i skorpiony. W wodach Nigru żyje około 130 gatunków ryb.

Świat ptaków jest bardziej bogaty, m.in. występują strusie, a nad wodami Nigru i Senegalu bytują pelikany i kormorany etiopskie. Ponadto występują czaple purpurowe, a także bociany, które spędzają w tym kraju zimę.

Ochrona przyrody w kraju jest niedostateczna. Istnieje niewielka liczba parków narodowych i rezerwatów. Na południowym zachodzie utworzono park narodowy nad rzeką Baoulé (Park Narodowy Boucle du Baoulé), a na południe od niego rezerwat Fina.

 

76 punktów(-y) (50%)

Lp Kategoria Ocena
1 Bezpieczeństwo 2
2 Drogo czy tanio 9
3 Stosunek ceny do wartości 7
4 Egzotyka, inność 9
5 Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona 9
6 Zabytki, muzea 3
7 Krajobrazy, architektura 9
8 Hotele 1
9 Jedzenie 2
10 Aktywny wypoczynek, plażowanie itp. 3
11 Przyroda, parki, zoo, zwierzęta 5
12 Klimat 8
13 Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania 1
14 Wizy, łatwość przekraczania granicy 5
15 Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby 3
  Razem punktów: 76