MMali - Republika Mali (fr. République du Mali, bambara Mali ka Fasojamana) – śródlądowe państwo położone w Afryce Zachodniej, siódme co do wielkości w Afryce ze stolicą Bamako, graniczy z Algierią na północy, Nigrem na wschodzie, Burkiną Faso oraz Wybrzeżem Kości Słoniowej na południu, Gwineą na południowym zachodzie oraz z Senegalem i Mauretanią na zachodzie.

5.1Overall2Bezpieczeństwo9Drogo czy tanio7Stosunek ceny do wartości9Egzotyka, inność9Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona3Zabytki, muzea9Krajobrazy, architektura1Hotele2Jedzenie3Aktywny wypoczynek, plażowanie itp.5Przyroda, parki, zoo, zwierzęta8Klimat1Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania5Wizy, łatwość przekraczania granicy3Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby

Powierzchnia - 1 240 142 km². Populacja Mali jest szacowana na 15,3 miliona osób. 64% populacji w 2010 roku mieszkało na terenach wiejskich. Stolicą jest Bamako (1,93 mln mieszkańców).

Mali posiada wyraźny, strefowy układ zmieniających się z południa na północ warunków klimatycznych. W kraju występują dwie strefy klimatyczne - klimat zwrotnikowy na północy i podrównikowy na południu, który dodatkowo dzieli się na suchy i wilgotny na samym południu.

Szata roślinna układa się według panujących warunków klimatycznych. Im dalej na północ tym roślinność staje się coraz bardziej uboższa i w końcu zanika, gdzie występuje pustynia piaszczysta.

Południe kraju jest porośnięte wysokotrawiastą sawannąz licznymi drzewami, gdzie do głównych gatunków należą baobaby i akacje. Poza nimi rosną drzewa masłowe, tamaryndowce i drzewa kapokowe. Przesuwając się w kierunku północnym, zaczyna pojawiać się przewaga akacji, które w strefie klimatu podrównikowego suchego, są niemal jedynymi gatunkami drzew, pomijając różne gatunki palm. Wśród gatunków akacji warto wyróżnić takie drzewo jak Acacia albida, które zrzuca liście nie w porze suchej, lecz deszczowej. Ta akacja jest ceniona w Mali, ponieważ użyźnia glebę.[potrzebny przypis]

Obszar Sahelu, tuż na krawędzi pustyni, stanowi obszar ubogiej roślinności, gdzie drzewa rosną w dużym rozrzedzeniu. Jednym z nich jest ciekawy gatunek akacji – Acacia verek, z której pozyskuje się gumę arabską. Takie miejsca jak północny łuk Nigru w rejonie Timbuktu to obszar zdominowany przez krzewy. Dalej na północny roślinność stopniowo zanika. Na pustyniach pojawiają się gatunki efemeryczne, oraz odporne na upał i brak wody suchorośla i inne gatunki roślin kserofitycznych. Znaczna część północnych i zachodnich obszarów kraju jest pokryta pustyniami zarówno piaszczystymi jak i kamienistymi.

Świat zwierząt Mali jest bardzo wyniszczony. Rzadko spotyka się wielkie ssaki, takie jak słonie, żyrafy i bawoły. Także wielkie koty należą do rzadkości. W kraju występuje tylko 146 gatunków ssaków, spośród których dwa są zagrożone wyginięciem. Na południu kraju, gdzie szata roślinna jest gęsta, żyje kilka gatunków małp jak szympansy, i małpiatki. Na terenach pustynnych można spotkać fenka, a z niebezpiecznych gatunków zwierząt występują węże i skorpiony. W wodach Nigru żyje około 130 gatunków ryb.

Świat ptaków jest bardziej bogaty, m.in. występują strusie, a nad wodami Nigru i Senegalu bytują pelikany i kormorany etiopskie. Ponadto występują czaple purpurowe, a także bociany, które spędzają w tym kraju zimę.

Ochrona przyrody w kraju jest niedostateczna. Istnieje niewielka liczba parków narodowych i rezerwatów. Na południowym zachodzie utworzono park narodowy nad rzeką Baoulé (Park Narodowy Boucle du Baoulé), a na południe od niego rezerwat Fina.

 

76 punktów(-y) (50%)

Lp Kategoria Ocena
1 Bezpieczeństwo 2
2 Drogo czy tanio 9
3 Stosunek ceny do wartości 7
4 Egzotyka, inność 9
5 Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona 9
6 Zabytki, muzea 3
7 Krajobrazy, architektura 9
8 Hotele 1
9 Jedzenie 2
10 Aktywny wypoczynek, plażowanie itp. 3
11 Przyroda, parki, zoo, zwierzęta 5
12 Klimat 8
13 Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania 1
14 Wizy, łatwość przekraczania granicy 5
15 Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby 3
  Razem punktów: 76
Informacja o systemie punktów

Witamy na jechcniejechac.pl. Strona powstała po to, aby umożliwić Państwu szybkie zapoznanie się z plusami i minusami miejsca w które się wybieracie.

Aby było jaśniej przygotowaliśmy dwa systemy ocen. Jeden obiektywny, oparty na systemie punktów za ważne dla większości podróżujących elementy składające się na ogląd kraju, takie jak bezpieczeństwo, ceny, klimat czy architektura.

Oraz drugi, całkowicie subiektywny, oparty o system gwiazdek, będący odzwierciedleniem tego jakie wrażenie zrobił na nas kraj, czy miejsce.

W ocenie autora miejsce uzyskało siedem na dziesięć możliwych gwiazdek - 7/10

Gwiazdki, maksymalnie 10, są subiektywną oceną autora, czy warto jechać
i nie muszą być zgodne z punktacją kategorii przedstawioną w tabeli poniżej.