DDubaj - Po dziesięciu latach wróciłem do Dubaju jako sylwestrowy turysta. W mieście przybyło wieżowców. Sylwestrowa noc przy basenie była szalona.

5.7Overall10Bezpieczeństwo5Drogo czy tanio6Stosunek ceny do wartości7Egzotyka, inność4Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona1Zabytki, muzea8Krajobrazy, architektura9Hotele5Jedzenie7Aktywny wypoczynek, plażowanie itp.2Przyroda, parki, zoo, zwierzęta7Klimat8Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania6Wizy, łatwość przekraczania granicy1Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby

W rosyjskiej grupie osiłek z jeżykiem na małej głowie tańczył − z pistoletem na plecach, zatkniętym za pasek spodni. Robiło się coraz weselej. Ktoś zgłosił obecność gangstera na imprezie. Policja go wyprowadziła, ale po chwili ogłoszono, że to zabawkowa broń. A tak pasowała do jego image! Inny Rosjanin, wielki chłop z brzuchem, wstał od stołu, wkroczył na parkiet i zaryczał: „Zdarowie! Matuszka Rossija!”. Po czym runął na wznak na ziemię nieprzytomny. Zawsze twierdziłem, że co jak co, ale bawić się to moskale potrafią. No i prawdziwi z nich patrioci! Kiedy nad ranem stałem z rodziną przed restauracją, podjechał do nas mercedes klasy S. Kierowca – beduin przedstawił się jako dyrektor ośrodka.

Zaproponował, że chętnie odwiezie nas do hotelu. I tak zrobił. Nie chciał, aby mnie zatrzymano pijanego. Mówiono mi, że za opilstwo w Dubaju grozi biczowanie. Kara ogłaszana jest wcześniej w mediach. W dniu egzekucji na stadion przyjeżdżają autobusy z widzami. Między rzędami krążą sprzedawcy słodyczy i lodów. Wreszcie wprowadzany jest skaską ulicę. Tam tworzy się ogromny zator, w którym biega się od auta do auta, opryskując wszystkich sztucznym śniegiem w sprayu. Zabawa trwa cały dzień i pół nocy, a uczestniczą w niej wszyscy, nawet dzieci. Ten radosny rytuał pokazuje dziecinny charakter mieszkańców, potrzebę beztroskiej zabawy i wspólnego świętowania w niekończącym się tłumie. Ile przyjemności mają dziewczyny, że mogą zdjąć chustę i wytrzepać śnieg z włosów na oczach obcych chłopaków! Wszyscy machają chorągiewkami w barwach ZEA. Dobrze im się tam żyje i lubią swój kraj.

Dubaj dobrze jest zwiedzać z turystycznego, piętrowego autobusu. Warto też przemieszczać się po Dubaju podniebnym metrem na palach. I uwaga − za niewielkie pieniądze polecam biznesklasę z widokiem przez panoramiczną szybę. Należy również pojechać do Mariny Dubaj – dzielnicy ze sztucznie stworzonymi kanałami, portem jachtowym i restauracjami nad wodą w cieniu wieżowców. Kto nie mieszka nad morzem, może wykupić wstęp na basen i plażę w ekskluzywnych hotelach, jak Hilton czy Marriott. Uwaga: na plaży nie są akceptowane toplesy czy podobne brewerie.

Ciekawe, jak ZEA i Dubaj poradzą sobie w kryzysie naftowym.

Jedźcie sprawdzić!

 

86 punktów(-y) (60%)

Lp Kategoria Ocena
1 Bezpieczeństwo 10
2 Drogo czy tanio 5
3 Stosunek ceny do wartości 6
4 Egzotyka, inność 7
5 Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona 4
6 Zabytki, muzea 1
7 Krajobrazy, architektura 8
8 Hotele 9
9 Jedzenie 5
10 Aktywny wypoczynek, plażowanie itp. 7
11 Przyroda, parki, zoo, zwierzęta 2
12 Klimat 7
13 Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania 8
14 Wizy, łatwość przekraczania granicy 6
15 Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby 1
  Razem punktów: 86

 

Informacja o systemie punktów

Witamy na jechcniejechac.pl. Strona powstała po to, aby umożliwić Państwu szybkie zapoznanie się z plusami i minusami miejsca w które się wybieracie.

Aby było jaśniej przygotowaliśmy dwa systemy ocen. Jeden obiektywny, oparty na systemie punktów za ważne dla większości podróżujących elementy składające się na ogląd kraju, takie jak bezpieczeństwo, ceny, klimat czy architektura.

Oraz drugi, całkowicie subiektywny, oparty o system gwiazdek, będący odzwierciedleniem tego jakie wrażenie zrobił na nas kraj, czy miejsce.

W ocenie autora miejsce uzyskało siedem na dziesięć możliwych gwiazdek - 7/10

Gwiazdki, maksymalnie 10, są subiektywną oceną autora, czy warto jechać
i nie muszą być zgodne z punktacją kategorii przedstawioną w tabeli poniżej.