FFilipiny - Wypróbujcie Filipiny i zróbcie tam coś fajnego.

 

Czy znacie takie miasto Makati? Nie? No właśnie, bo nie byliście na Filipinach. Las wieżowców, istny Manhattan. Eleganckie sklepy i lokale, podniebne hotele i banki.

Dyskoteka na 50-tym piętrze, z barem na tarasie widokowym, gdzie spojrzenie ogarnia nocny pejzaż nowoczesnego miasta.

To biznesowa dzielnica Manili, a administracyjnie osobne miasto.

Macati. Warto tam pobyć i nacieszyć się nowoczesnością i designem godnym najdroższych miejskich centrów świata. Niespodzianka, bo Manila kojarzyła mi się ze Świętą Inkwizycją, stosami auto da fe i pochodami tłumów w szpiczastych czapkach z otworami na oczy. Zostały zabytki, fort u wejścia do portu oraz kilka pięknych barokowych kościołów. Ale Makati robi większe wrażenie niż Stare Miasto w Manili.

6.5Overall6Bezpieczeństwo6Drogo czy tanio6Stosunek ceny do wartości7Egzotyka, inność6Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona4Zabytki, muzea9Krajobrazy, architektura7Hotele7Jedzenie8Aktywny wypoczynek, plażowanie itp.7Przyroda, parki, zoo, zwierzęta9Klimat4Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania6Wizy, łatwość przekraczania granicy6Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby

Natomiast wyprawy poza miasto – super. Krater olbrzymiego wulkanu wypełniony wodą. Płyniemy pirogami na wyspę na środku krateru. Tam konna wyprawa na szczyt. A na szczycie niespodzianka. Kolejne jezioro, nawet ze skałą na środku. Jedno w drugim, jedno w drugim. Sceneria tropikalna i górzysta – czas płynie miło, widoki i wrażenia niezapomniane. Wycieczka na farmę, dawną plantację, oceniam nieco niżej. Ale obiad podawany pod wodospadem z nogami w chłodnej wodzie na pewno godny spróbowania.

Najmilszym stamtąd wspomnieniem jest dla mnie przejażdżka wozem ciągnionym powoli przez wielkiego woła. Na wozie siedzi ubrana w długą suknię Filipinka z gitarą i śpiewa. Nastrój wręcz filmowy. Podobno jest w Manili imponująca dzielnica burdeli i jest szpital na środku cmentarza, gdzie na grobach biesiadują rodziny. Podobno – bo nie widziałem. Nie widziałem bo po załatwieniu spraw w Manili poleciałem na Palawan tropikalną górzystą wyspę z plażami.

W pięciogwiazdkowym hotelu Sheridan zakwaterowano nas w pokoju z widokiem na mur, za którym dzień i noc pracował spalinowy agregat prądotwórczy.

Po awanturze w recepcji i drobnej dopłacie, przeniesiono nas do raju.

Z pokoju wychodziło się na długi piękny i pusty basen. Perspektywę turkusowej wody z jednej strony zamykało morze obramione palmami, z drugiej zaś, groźne porośnięte lasem skały i góry. Warto było przejść przez czyściec by docenić uroki życia w super pokoju!

 

Niektóre wyspy opanowane islamistyczną zarazą są niebezpieczne. Ale ogólnie – fajnie, tanio, sympatycznie i bezpiecznie.

Owoce morza podawane z lokalnymi owocami i przyprawami smaczne.

Filipiny: możliwość zorganizowania wcale nie drogiej, eleganckiej kolacji na plaży, pod gwiaździstym niebem jest warta rozważenia Click to Tweet

Wypróbujcie Filipiny i zróbcie tam coś fajnego.

 

98 punktów(-y) (65%)

Lp Kategoria Ocena
1 Bezpieczeństwo 6
2 Drogo czy tanio 6
3 Stosunek ceny do wartości 6
4 Egzotyka, inność 7
5 Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona 6
6 Zabytki, muzea 4
7 Krajobrazy, architektura 9
8 Hotele 7
9 Jedzenie 7
10 Aktywny wypoczynek, plażowanie itp. 8
11 Przyroda, parki, zoo, zwierzęta 7
12 Klimat 9
13 Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania 4
14 Wizy, łatwość przekraczania granicy 6
15 Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby 6
  Razem punktów: 98
Informacja o systemie punktów

Witamy na jechcniejechac.pl. Strona powstała po to, aby umożliwić Państwu szybkie zapoznanie się z plusami i minusami miejsca w które się wybieracie.

Aby było jaśniej przygotowaliśmy dwa systemy ocen. Jeden obiektywny, oparty na systemie punktów za ważne dla większości podróżujących elementy składające się na ogląd kraju, takie jak bezpieczeństwo, ceny, klimat czy architektura.

Oraz drugi, całkowicie subiektywny, oparty o system gwiazdek, będący odzwierciedleniem tego jakie wrażenie zrobił na nas kraj, czy miejsce.

W ocenie autora miejsce uzyskało osiem na dziesięć możliwych gwiazdek - 8/10

Gwiazdki, maksymalnie 10, są subiektywną oceną autora, czy warto jechać
i nie muszą być zgodne z punktacją kategorii przedstawioną w tabeli poniżej.