BBotswana Republika Botswany (ang. Republic of Botswana, tswana Lefatshe la Botswana) – państwo w południowej Afryce, bez dostępu do morza. Do 1966Botswana była brytyjskim protektoratem pod nazwą Beczuana, dziś członek Unii Afrykańskiej.

4Overall7Bezpieczeństwo2Drogo czy tanio3Stosunek ceny do wartości6Egzotyka, inność4Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona0Zabytki, muzea7Krajobrazy, architektura4Hotele1Jedzenie4Aktywny wypoczynek, plażowanie itp.7Przyroda, parki, zoo, zwierzęta7Klimat4Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania4Wizy, łatwość przekraczania granicy0Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby

Botswana, położona w południowej Afryce, nie ma dostępu do morza, co sprawia, że pod wieloma względami jest ona uzależniona gospodarczo od swoich sąsiadów. Powierzchnia całkowita 581 730 km².

Większą część kraju zajmuje półpustynna, bezodpływowa kotlina Kalahari. Jej średnia wysokość wynosi około 800 m n.p.m. Na północy znajduje się bagienny obszar śródlądowej delty Okawango. Okresowo wody przedostają się dalej na wschód do niecki Makgadikgadi. Najważniejszą rzeką Botswany jest położona na południowo-wschodniej granicy Limpopo, gdzie koncentruje się ludność Botswany, w tym stolica kraju Gaborone.

W Botswanie panuje klimat podzwrotnikowy suchy z porą gorącą od października do marca. Opady są skąpe (od 750 mm na północy do 125 mm na południu) i nieprzewidywalne. Większość terytorium kraju porasta ciernista sawanna, a około 1% widne suche lasy (w dolinie rzeki Chobe na północy).

Ludność kraju to 2,04 mln mieszkańców. Stolicą jest Gaborone (231 tys. mieszkańców).

Botswana notuje najwyższy wzrost PKB na osobę na świecie. Średni wzrost w latach 1966-1999 wyniósł ponad 9%. Ten spektakularny rozwój Botswana zawdzięcza głównie reformom gospodarczym dokonanym przez Seretse Khamę oraz wydobyciu diamentów. W chwili obecnej Botswana boryka się z epidemią AIDS: według szacunków co trzeci mieszkaniec tego państwa jest zakażony wirusem HIV.

17% terytorium kraju zajmują parki narodowe i rezerwaty dzikiej zwierzyny. Do 2013 r. istotnym elementem gospodarki była turystyka łowiecka, przychody z której szacowano na 20 mln USD rocznie. Od 1 stycznia 2014 r. wprowadzono jednak, z przyczyn etycznych i dla ochrony zwierzyny, zakaz polowań na terenach publicznych.

 

60 punktów(-y) (40%)

Lp Kategoria Ocena
1 Bezpieczeństwo 7
2 Drogo czy tanio 2
3 Stosunek ceny do wartości 3
4 Egzotyka, inność 6
5 Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona 4
6 Zabytki, muzea 0
7 Krajobrazy, architektura 7
8 Hotele 4
9 Jedzenie 1
10 Aktywny wypoczynek, plażowanie itp. 4
11 Przyroda, parki, zoo, zwierzęta 7
12 Klimat 7
13 Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania 4
14 Wizy, łatwość przekraczania granicy 4
15 Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby 0
  Razem punktów: 60