AAbchazja (abch. Аҧсны – Apsny, gruz. აფხაზეთი – Apchazeti, ros. Абха́зия – Abchazija) – państwo nieuznawane ze stolicą w Suchumi, położone nad Morzem Czarnym i na zachodnim Kaukazie. Zajmuje powierzchnię 8550 km², zamieszkuje je ponad 240 tys. osób.

Add a comment

AAlbania (alb. Shqipëria), Republika Albanii (alb. Republika e Shqipërise) – państwo w południowo-wschodniej Europie na Bałkanach. Albania na zachodzie ma dostęp do Morza Adriatyckiego, a na południowym zachodzie do Morza Jońskiego.

Add a comment

AAndora, Księstwo Andory (katal. Principat d’Andorra [prinsiˈpat dənˈdorə]), nazwa historyczna (tradycyjna): Doliny Andory (katal. Les Valls d’Andorra) – małe państwo w południowo-zachodniej Europie, bez dostępu do morza. Leży w Pirenejach, granicząc od północy z Francją, a od południa z Hiszpanią.

Add a comment

Austria. W Austrii jest fajnie, dopóki wszystko gra. Biada wam jednak, jeżeli coś pójdzie nie tak. Wtedy robi się niebezpiecznie. Wychodzą na powierzchnię różne fobie, uprzedzenia i lokalne interesy.

Add a comment

BBelgia (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

Add a comment

BBiałoruś -  Dzisiaj Mińsk jest miastem niezbyt ciekawym. Centrum jest w stylu socrealizmu z kilkoma charakterystycznymi wielkimi pomnikami. Białorusini próbują odtworzyć przedwojenną starówkę, z małymi domkami i uliczkami.

Add a comment

BBośnia i Hercegowina (bośn. i chorw.: Bosna i Hercegovina, serb.: Босна и Херцеговина, Bosna i Hercegovina), również BiH lub Bośnia – państwo federacyjne ze stolicą w Sarajewie położone w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim. 

Add a comment

BBułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach.

Add a comment

CChorwacja - W latach 60., jako część Jugosławii, Chorwacja była biednym bałkańskim krajem. Mimo, że pod komunistycznym panowaniem Tity, to jednak z elementami kapitalizmu, wymienialną walutą i turystyką z Niemiec. Na poboczach dróg stały żebrzące dzieci. 

Add a comment

CRepublika Cypryjska, Cypr (grec.: Κυπριακή Δημοκρατία, Κύπρος; trb. grec.: Kypriakí Dimokratía, Kıbrıs; tur.: Kıbrıs Cumhuriyeti) – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 jest członkiem Unii Europejskiej. Stolicą jest Nikozja.

Add a comment

CCypr Północny (tur. Kuzey Kıbrıs), właściwie Turecka Republika Cypru Północnego (tur. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) – państwo nieuznawane zajmujące północną część wyspy Cypr zamieszkiwaną przez ludność turecką. Obejmuje 36% wyspy.

Add a comment

CCzarnogóra – państwo w Europie Południowej powstałe po rozpadzie Serbii i Czarnogóry.

Add a comment

CCzechy, Republika Czeska,(cz. Česká republika, Česko) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej.

Add a comment

DDania, Królestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich.

Add a comment

EEstonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. 

Add a comment

F W latach siedemdziesiątych studiowałem na SGGW-AR i mój wydział prowadził wymianę studencką z uczelnią w Helsinkach. Grupy studentów z Finlandii przyjeżdżały na kilkudniowe wycieczki do Polski a nasi jeździli do Helsinek.

Add a comment

Zacznę od tego, że po latach doświadczeń uważam, iż najlepsze gospodynie domowe są z Ukrainy. Jeżeli traficie na taką, która jest uczciwa i pracowita, to macie skarb.

Add a comment

GGagauzja, Terytorium Autonomiczne Gagauzji (mołd. Găgăuzia, gag. Gagauz Yeri, rosyjski Гагаузия) – obszar autonomiczny, położony w południowej części Mołdawii.

Add a comment

GGibraltar (zniekształcone arab. جبل طارق – Dżabal Tarik, „góra Tarika”) – brytyjskie terytorium zamorskie na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, u wyjścia Morza Śródziemnego na Ocean Atlantycki; zajmuje powierzchnię 6,55 km

Add a comment

GGrecja - Oczywiście do Grecji warto, a nawet należy pojechać. Choć mała i niezbyt ludna to bardzo inna i egzotyczna. Grecja ma swoją unikalną kulturę i odróżnia się tak zdecydowanie, że będąc tam, czujemy się naprawdę za granicą.  

Add a comment