AAbchazja (abch. Аҧсны – Apsny, gruz. აფხაზეთი – Apchazeti, ros. Абха́зия – Abchazija) – państwo nieuznawane ze stolicą w Suchumi, położone nad Morzem Czarnym i na zachodnim Kaukazie. Zajmuje powierzchnię 8550 km², zamieszkuje je ponad 240 tys. osób.

Add a comment

AAlbania (alb. Shqipëria), Republika Albanii (alb. Republika e Shqipërise) – państwo w południowo-wschodniej Europie na Bałkanach. Albania na zachodzie ma dostęp do Morza Adriatyckiego, a na południowym zachodzie do Morza Jońskiego.

Add a comment

AAndora, Księstwo Andory (katal. Principat d’Andorra [prinsiˈpat dənˈdorə]), nazwa historyczna (tradycyjna): Doliny Andory (katal. Les Valls d’Andorra) – małe państwo w południowo-zachodniej Europie, bez dostępu do morza. Leży w Pirenejach, granicząc od północy z Francją, a od południa z Hiszpanią.

Add a comment

Austria. W Austrii jest fajnie, dopóki wszystko gra. Biada wam jednak, jeżeli coś pójdzie nie tak. Wtedy robi się niebezpiecznie. Wychodzą na powierzchnię różne fobie, uprzedzenia i lokalne interesy.

Add a comment

BBelgia (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

Add a comment

BBiałoruś -  Dzisiaj Mińsk jest miastem niezbyt ciekawym. Centrum jest w stylu socrealizmu z kilkoma charakterystycznymi wielkimi pomnikami. Białorusini próbują odtworzyć przedwojenną starówkę, z małymi domkami i uliczkami.

Add a comment

BBośnia i Hercegowina (bośn. i chorw.: Bosna i Hercegovina, serb.: Босна и Херцеговина, Bosna i Hercegovina), również BiH lub Bośnia – państwo federacyjne ze stolicą w Sarajewie położone w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim. 

Add a comment

BBułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach.

Add a comment

CChorwacja - W latach 60., jako część Jugosławii, Chorwacja była biednym bałkańskim krajem. Mimo, że pod komunistycznym panowaniem Tity, to jednak z elementami kapitalizmu, wymienialną walutą i turystyką z Niemiec. Na poboczach dróg stały żebrzące dzieci. 

Add a comment

CRepublika Cypryjska, Cypr (grec.: Κυπριακή Δημοκρατία, Κύπρος; trb. grec.: Kypriakí Dimokratía, Kıbrıs; tur.: Kıbrıs Cumhuriyeti) – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 jest członkiem Unii Europejskiej. Stolicą jest Nikozja.

Add a comment

CCypr Północny (tur. Kuzey Kıbrıs), właściwie Turecka Republika Cypru Północnego (tur. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) – państwo nieuznawane zajmujące północną część wyspy Cypr zamieszkiwaną przez ludność turecką. Obejmuje 36% wyspy.

Add a comment

CCzarnogóra – państwo w Europie Południowej powstałe po rozpadzie Serbii i Czarnogóry.

Add a comment

CCzechy, Republika Czeska,(cz. Česká republika, Česko) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej.

Add a comment

DDania, Królestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich.

Add a comment

EEstonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. 

Add a comment

F W latach siedemdziesiątych studiowałem na SGGW-AR i mój wydział prowadził wymianę studencką z uczelnią w Helsinkach. Grupy studentów z Finlandii przyjeżdżały na kilkudniowe wycieczki do Polski a nasi jeździli do Helsinek.

Add a comment

Zacznę od tego, że po latach doświadczeń uważam, iż najlepsze gospodynie domowe są z Ukrainy. Jeżeli traficie na taką, która jest uczciwa i pracowita, to macie skarb.

Add a comment

GGagauzja, Terytorium Autonomiczne Gagauzji (mołd. Găgăuzia, gag. Gagauz Yeri, rosyjski Гагаузия) – obszar autonomiczny, położony w południowej części Mołdawii.

Add a comment

GGibraltar (zniekształcone arab. جبل طارق – Dżabal Tarik, „góra Tarika”) – brytyjskie terytorium zamorskie na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, u wyjścia Morza Śródziemnego na Ocean Atlantycki; zajmuje powierzchnię 6,55 km

Add a comment

GGrecja - Oczywiście do Grecji warto, a nawet należy pojechać. Choć mała i niezbyt ludna to bardzo inna i egzotyczna. Grecja ma swoją unikalną kulturę i odróżnia się tak zdecydowanie, że będąc tam, czujemy się naprawdę za granicą.  

Add a comment
Informacja o systemie punktów

Witamy na jechcniejechac.pl. Strona powstała po to, aby umożliwić Państwu szybkie zapoznanie się z plusami i minusami miejsca w które się wybieracie.

Aby było jaśniej przygotowaliśmy dwa systemy ocen. Jeden obiektywny, oparty na systemie punktów za ważne dla większości podróżujących elementy składające się na ogląd kraju, takie jak bezpieczeństwo, ceny, klimat czy architektura.

Oraz drugi, całkowicie subiektywny, oparty o system gwiazdek, będący odzwierciedleniem tego jakie wrażenie zrobił na nas kraj, czy miejsce.