GGwinea Bissau (Guiné-Bissau; Republika Gwinei Bissau – República da Guiné-Bissau, wym. [ʁeˈpublikɐ dɐ ɡiˈnɛ biˈsaw]) – państwo w zachodniej Afryce, nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Senegalem i Gwineą. Do Gwinei Bissau należą również liczne przybrzeżne wyspy, z których największe skupione są w Archipelagu Bijagós. 

{rating}

Gwinea Bissau jest małym państwem, położonym w Afryce Zachodniej nad Oceanem Atlantyckim. Do państwa należą także liczne przybrzeżne wyspy, zwane archipelagiem Bijagos. Gwineę Bissau cechują silne pływy, których wysokość lokalnie sięga 7 metrów.

Powierzchnia całkowita – 36 125 km². 

W ocenie autora miejsce uzyskało trzy na dziesięć możliwych gwiazdek - 3/10

Gwiazdki, maksymalnie 10, są subiektywną oceną autora, czy warto jechać 
i nie muszą być zgodne z punktacją kategorii przedstawioną w tabeli poniżej.

Kraj leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego, gdzie przez cały rok utrzymują się wysokie temperatury. W Gwinei występują dwie pory roku: sucha od listopada do kwietnia i deszczowa od maja do października. Opady średnie w ciągu roku wynoszą około 1300 mm, a maksymalnie osiągają 3000 mm, zwłaszcza na terenach nadmorskich. Temperatury wahają się od 25 do 30 °C. We wnętrzu kraju jest nieco cieplej. Temperatury wynoszą średnio około 27 °C, jednak z racji położenia geograficznego w słońcu sięgają 40 °C. W Gwinei przez cały rok utrzymuje się wysoka wilgotność, która jedynie w porze suchej nieznacznie spada.

Świat zwierząt reprezentuje duże bogactwo gatunkowe. Na wybrzeżu występuje wiele gatunków ptaków min. flamingi i pelikany. Z powodu szerokich ujść rzek, pojawiają się rekiny. W rzekach żyje też duża liczba krokodyli. Lasy i sawanny są zamieszkiwane przez wielkie koty, jednak lwy występują bardzo rzadko. Utrapieniem Gwinei Bissau są owady, głównie komary roznoszące malarię.

58 punktów(-y) (38%)

Lp Kategoria Ocena
1 Bezpieczeństwo 5
2 Drogo czy tanio 6
3 Stosunek ceny do wartości 5
4 Egzotyka, inność 4
5 Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona 2
6 Zabytki, muzea 1
7 Krajobrazy, architektura 2
8 Hotele 2
9 Jedzenie 5
10 Aktywny wypoczynek, plażowanie itp. 4
11 Przyroda, parki, zoo, zwierzęta 2
12 Klimat 5
13 Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania 4
14 Wizy, łatwość przekraczania granicy 6
15 Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby 5
  Razem punktów: 58
Informacja o systemie punktów

Witamy na jechcniejechac.pl. Strona powstała po to, aby umożliwić Państwu szybkie zapoznanie się z plusami i minusami miejsca w które się wybieracie.

Aby było jaśniej przygotowaliśmy dwa systemy ocen. Jeden obiektywny, oparty na systemie punktów za ważne dla większości podróżujących elementy składające się na ogląd kraju, takie jak bezpieczeństwo, ceny, klimat czy architektura.

Oraz drugi, całkowicie subiektywny, oparty o system gwiazdek, będący odzwierciedleniem tego jakie wrażenie zrobił na nas kraj, czy miejsce.

W ocenie autora miejsce uzyskało trzy na dziesięć możliwych gwiazdek - 3/10

Gwiazdki, maksymalnie 10, są subiektywną oceną autora, czy warto jechać
i nie muszą być zgodne z punktacją kategorii przedstawioną w tabeli poniżej.