MMajotta (fr. Mayotte, Département de Mayotte) – francuska wyspa położona w archipelagu Komorów na Oceanie Indyjskim na północny zachód od Madagaskaru. Posiada status departamentu zamorskiego Francji i jest częścią Unii Europejskiej. 

{rating}

Stolicą terytorium jest Mamoudzou (ponad 50 tys. mieszkańców).. Powierzchnia dependencji wynosi 374 km², w tym głównej wyspy 363 km². W roku 2006 Majotta liczyła 201 234 mieszkańców. Językiem urzędowym jest francuski. Ponadto w użyciu jest dialekt języka suahili – maore (shimaore). Dominującą religią jest islam, który wyznaje 97% mieszkańców wyspy. Klimat zwrotnikowy morski.

Ta niewielka wyspa cechuje się średnio urozmaiconym górzystymkrajobrazem i tropikalnym klimatem. W skład Majotty wchodzą: wyspa Majotta, zwana Grande-Terre i Maore, oraz mniejsze wysepki do których należą Pamanzi i Bouzi na wschodzie, M'Bouini na południu, M'Zamboro na południowym wschodzie. Łącznie w skład Majotty wchodzi około 30 wysp. Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta, liczne są zatoki i niewielkie skaliste wysepki przybrzeżne. Wybrzeże jest przeważnie skaliste, występują także piaszczyste plaże. Wyspa otoczona jest rafami koralowymi, które oddzielają ją od oceanu laguną. Laguna ta należy do największych na świecie.

Majotta jest wyspą pochodzenia wulkanicznego i stanowi najstarszą część archipelagu Komorów. Wyspę cechuje podobna budowa geologiczna co cały archipelag Komorów, główny udział mają bazalty. Majotta urozmaicona jest niskim, górzystym krajobrazem, gdzie występują stare wygasłe stożki wulkaniczne. Przeciętne wysokości wyspy wynoszą 500-600 m n.p.m. Najwyższy szczyt wyspy Benara wznosi się na 660 m n.p.m. Na wyspie występują równinne tereny urozmaicone szerokimi dolinami, które opadają ku morzu i rozcinają nadmorskie falezy. Główne wzniesienia wyspy to wypreparowane ostańce zbudowane z twardych skał.

W ocenie autora miejsce uzyskało dwie na dziesięć możliwych gwiazdek - 2/10

Gwiazdki, maksymalnie 10, są subiektywną oceną autora, czy warto jechać 
i nie muszą być zgodne z punktacją kategorii przedstawioną w tabeli poniżej.

Znaczna część powierzchni wyspy Majotty została przeobrażona przez człowieka. Duży udział mają plantacje różnych roślin drzewiastych i krzewiastych. Naturalną szatę roślinną stanowią lasy tropikalne z gatunkami drzew częściowo i całkowicie tracących liście w porze suchej. Liczne są palmy, głównie kokosowe. Na Majotcie występuje wiele gatunków roślin użytkowych jak wanilia, kawowiec i trzcina cukrowa. Lasy obecnie zajmują około 10% powierzchni kraju. Wokół wysp rosną rafy koralowe.

Świat zwierząt w dużej mierze jest wyniszczony. Fauna należy do madagaskarskiej krainy etiopskiej, gdzie żyje wiele gatunków endemicznych. W lasach żyją małpy i wiele gatunków ptaków, w tym ptaków morskich. Wody przybrzeżne obfitują w skorupiaki i ryby, które są poławiane na potrzeby własne i eksportowe.

82 punktów(-y) (54%)

Lp Kategoria Ocena
1 Bezpieczeństwo 8
2 Drogo czy tanio 3
3 Stosunek ceny do wartości 3
4 Egzotyka, inność 4
5 Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona 3
6 Zabytki, muzea 1
7 Krajobrazy, architektura 3
8 Hotele 8
9 Jedzenie 7
10 Aktywny wypoczynek, plażowanie itp. 7
11 Przyroda, parki, zoo, zwierzęta 1
12 Klimat 7
13 Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania 9
14 Wizy, łatwość przekraczania granicy 10
15 Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby 8
  Razem punktów: 82

Opis