MMauretania  (arab. موريتانيا , Muritanija), nazwa oficjalna Islamska Republika Mauretańska  – państwo w północno-zachodniej Afryce, nad Atlantykiem. Graniczy z Senegalem, Mali, Algierią i Saharą Zachodnią. Znaczną część kraju stanowią pustynne terytoria saharyjskie.

{rating}

Mauretania jest dużym krajem leżącym nad Oceanem Atlantyckim, na pograniczu Maghrebu i Czarnej Afryki. Mauretanię łączą wielowiekowe związki historyczne i kulturowe z Marokiem. W czasach kolonialnych Mauretania była obiektem rywalizacji o wpływy między Holandią, Wielką Brytanią i Francją. W 1903 roku stała się protektoratem, a następnie kolonią francuską. Uzyskała niepodległość w 1960 roku. Powierzchnia – 1 030 700 km². Ludność 3 250 tys.  Stolicą jest Nawakszut (870 tys. mieszkańców.)

Większość kraju znajduje się pod wpływem klimatu zwrotnikowego suchego, jedynie południowe krańce tego kraju leżą w strefie klimatu podrównikowego suchego. W rejon tych obszarów docierają w okresie letnim masy wilgotnego powietrza znad Zatoki Gwinejskiej. Cały obszar Mauretanii cechuje się dużą suchością pogody, zwłaszcza obszary leżące w północnej części kraju.

Pokrywa glebowa w kraju jest nierodzajna, zwłaszcza na północy, gdzie występują ernosole i regosole. Reszta obszarów północnej części kraju to wydmy i obszary pustyń żwirowych, pozbawione pokrywy glebowej. Jedynie w południowo-zachodniej części kraju występują nieco żyźniejsze piaszczyste arenosole.

W ocenie autora miejsce uzyskało sześć na dziesięć możliwych gwiazdek - 6/10

Gwiazdki, maksymalnie 10, są subiektywną oceną autora, czy warto jechać 
i nie muszą być zgodne z punktacją kategorii przedstawioną w tabeli poniżej.

Jako że Mauretania należy do najsuchszych krajów świata, szata roślinna jest bardzo skąpa i uboga gatunkowo. Jedynie południowe krańce państwa są porośnięte suchą sawanną sahelską, gdzie w dużym rozrzedzeniu rośnie Acacia verek, która jest źródłem gumy arabskiej. 

Tak jak szata roślinna, tak samo świat zwierząt jest ubogi. Spotkać można liczne jeszcze gazele, a wśród drapieżników: lwy, gepardy, hieny i szakale. Na pustyni żyją skorpiony i węże, jak na przykład żmija rogata. Wśród ptaków występują głównie strusie, a nad Senegalem perkozy i pelikany. Poza nimi występuje kilka gatunków bocianów, zarówno tych migrujących jak tych rodzimych min. dławigad afrykański. Na wybrzeżu bytują mewy i rybitwy.

Na wybrzeżu, na południe od Nawazibu, utworzono rozległy Park Narodowy Banc d'Arguin (założony w 1976), który w 1989 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

 

46 punktów(-y) (30%)

Lp Kategoria Ocena
1 Bezpieczeństwo 2
2 Drogo czy tanio 3
3 Stosunek ceny do wartości 4
4 Egzotyka, inność 4
5 Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona 5
6 Zabytki, muzea 2
7 Krajobrazy, architektura 3
8 Hotele 2
9 Jedzenie 3
10 Aktywny wypoczynek, plażowanie itp. 2
11 Przyroda, parki, zoo, zwierzęta 2
12 Klimat 4
13 Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania 2
14 Wizy, łatwość przekraczania granicy 6
15 Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby 2
  Razem punktów: 46
Informacja o systemie punktów

Witamy na jechcniejechac.pl. Strona powstała po to, aby umożliwić Państwu szybkie zapoznanie się z plusami i minusami miejsca w które się wybieracie.

Aby było jaśniej przygotowaliśmy dwa systemy ocen. Jeden obiektywny, oparty na systemie punktów za ważne dla większości podróżujących elementy składające się na ogląd kraju, takie jak bezpieczeństwo, ceny, klimat czy architektura.

Oraz drugi, całkowicie subiektywny, oparty o system gwiazdek, będący odzwierciedleniem tego jakie wrażenie zrobił na nas kraj, czy miejsce.

W ocenie autora miejsce uzyskało sześć na dziesięć możliwych gwiazdek - 6/10

Gwiazdki, maksymalnie 10, są subiektywną oceną autora, czy warto jechać
i nie muszą być zgodne z punktacją kategorii przedstawioną w tabeli poniżej.