MMauritius -  Mauritius ma głównie piękną i egzotyczną nazwę. Plaże wcale nie powalają. Kraj jest biedny i zacofany. Za to dość drogi. Ale ten szary obraz ma kilka wyjątków. 

 

ma głównie piękną i egzotyczną nazwę. Plaże wcale nie powa-
lają. Kraj jest biedny i zacofany. Za to dość drogi. Ale ten szary
obraz ma kilka wyjątków.

Po pierwsze jest dużo luksusowych, naprawdę odjazdowych i designerskich hoteli. Przestrzenne apartamenty i bungalowy, baseny o fikuśnych kształtach, palmy. Te pięciogwiazdkowe dysponują nawet własnymi, ładnymi plażami. Niestety, dość drogie.

Po drugie – Wyspa Jeleni. Miejscowi zabrali mnie tam motorówką, a na wybrzeżu taksówka cały dzień czekała na mój powrót. Dopłynęliśmy do repliki starego żaglowca, stojącego w zatoce, na kotwicy. Tam trzy grube Murzynki częstowały rumem, śpiewały, tańczyły i wygłupiały się tak cudownie, że nie chcieliśmy kończyć. Następnie z motorówki pokazano nam rzekę z wodospadem i wreszcie zawieziono nas na samą wyspę. Piękne urocze plaże, ocienione palmami enklawy. Tropikalny bufet. Wszystko zachwycające i warte swojej ceny jak diabli.

5.1Overall7Bezpieczeństwo5Drogo czy tanio5Stosunek ceny do wartości5Egzotyka, inność5Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona5Zabytki, muzea4Krajobrazy, architektura6Hotele6Jedzenie5Aktywny wypoczynek, plażowanie itp.5Przyroda, parki, zoo, zwierzęta6Klimat4Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania6Wizy, łatwość przekraczania granicy2Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby

Po trzecie – zwiedzanie starej plantacji. Autentyczny drewniany kolonialny dom, a właściwie pałac, z zachowanymi wnętrzami i oryginalnym wyposażeniem. Piliśmy lokalną nalewkę w podziwiając piękne widoki z tarasów. Poza tym na Mauritiusie polecam zakupy ciuchów. Duży wybór dobrej jakości, niedrogich rzeczy produkowanych na wyspie. Są też podróbki znanych marek. Stolica Port Louis ma ładnie zabudowany nowoczesny port, gdzie w warunkach betonu i szkła można zjeść kolację albo wypić kawę. Przyjemne bywają też rozliczne knajpki w wakacyjnych ośrodkach, w których można dobrze zjeść. Jadąc na Mauritius wyobrażacie sobie, że razem z żoną będziecie galopować na białych ogierach po szerokiej pustej plaży. Półnagie tubylki częstować was będą kokosami, a roje rajskich ptaków otoczą wasze głowy. Po przyjeździe możecie poczuć się nieco rozczarowani, że plaża jest wąska i w połowie zajęta przez kupy gnijących liści, w których lęgną się muchy. Że cienia nie rzucają smukłe palmy, a krzaki takie jak te, które corocznie karczuję na swojej działce. Że designerski świat kończy się, jak nożem uciął, na ogrodzeniu waszego pięciogwiazdkowego hotelu. Chyba że wynajmiecie motorówkę i popłyniecie poplażować na Wyspie Jeleni.

76 punktów(-y) (51%)

Lp Kategoria Ocena
1 Bezpieczeństwo 7
2 Drogo czy tanio 5
3 Stosunek ceny do wartości 5
4 Egzotyka, inność 5
5 Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona 5
6 Zabytki, muzea 4
7 Krajobrazy, architektura 5
8 Hotele 6
9 Jedzenie 6
10 Aktywny wypoczynek, plażowanie itp. 5
11 Przyroda, parki, zoo, zwierzęta 5
12 Klimat 6
13 Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania 4
14 Wizy, łatwość przekraczania granicy 6
15 Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby 2
  Razem punktów: 76

 

Informacja o systemie punktów

Witamy na jechcniejechac.pl. Strona powstała po to, aby umożliwić Państwu szybkie zapoznanie się z plusami i minusami miejsca w które się wybieracie.

Aby było jaśniej przygotowaliśmy dwa systemy ocen. Jeden obiektywny, oparty na systemie punktów za ważne dla większości podróżujących elementy składające się na ogląd kraju, takie jak bezpieczeństwo, ceny, klimat czy architektura.

Oraz drugi, całkowicie subiektywny, oparty o system gwiazdek, będący odzwierciedleniem tego jakie wrażenie zrobił na nas kraj, czy miejsce.

W ocenie autora miejsce uzyskało sześć na dziesięć możliwych gwiazdek - 6/10

Gwiazdki, maksymalnie 10, są subiektywną oceną autora, czy warto jechać
i nie muszą być zgodne z punktacją kategorii przedstawioną w tabeli poniżej.