RRepublika Środkowoafrykańska - (fr. République centrafricaine) – państwo w środkowej Afryce, w dorzeczach rzek Konga i Szari, graniczące z Kamerunem, Czadem, Sudanem, Sudanem Południowym, Demokratyczną Republiką Konga i Kongiem.

2.6Overall1Bezpieczeństwo8Drogo czy tanio5Stosunek ceny do wartości6Egzotyka, inność3Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona1Zabytki, muzea2Krajobrazy, architektura1Hotele2Jedzenie1Aktywny wypoczynek, plażowanie itp.4Przyroda, parki, zoo, zwierzęta2Klimat1Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania1Wizy, łatwość przekraczania granicy1Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby

Republika Środkowoafrykańska to średniej wielkości państwo położone w centralnej części kontynentu afrykańskiego. Kraj pierwotnie był zamieszkiwany przez Pigmejów, a w późniejszym okresie migrowały do niego różne afrykańskie ludy, takie jak np. lud Banda, uciekający przez arabskimi handlarzami niewolników. Od schyłku XIX w. ziemie obecnej Republiki Środkowoafrykańskiej były podbijane przez ekspedycje francuskie. W XX wieku kraj był kolonią francuską (wchodził w skład Francuskiej Afryki Równikowej), a w 1960 roku odzyskał niepodległość.

Powierzchnia – 622 984 km² – państwo mniej więcej dwukrotnie większe od Polski. Z racji położenia geograficznego w kraju wyróżnia się dwa typy klimatów: równikowy wilgotny na południu, który swym zasięgiem obejmuje północną część Kotliny Konga oraz stolicę kraju. Klimat podrównikowy zajmujący część środkową i północną.

Układ roślinności ma ściśle równoleżnikowy charakter, którego wyznacznikiem są opady i okresy ich występowania. To też na obszarach południowych, gdzie opady są duże, roślinność jest gęsta i bogata gatunkowo. Północ kraju przeciwieństwem południa, gdzie szata roślinna jest skąpa.

Na południu, w rejonie rzeki Ubangi i w dolnym biegu Kotto i Lobaye rosną wiecznie zielone lasy tropikalne. W lasach tych charakterystycznym elementem są liany, porośla i wysokie drzewa jak eukaliptusy i hebanowce. Obecnie lasy te są ono mocno zdegradowane przez rabunkową działalność człowieka, jaką jest wyrąb drzew. Nad rzekami rosną lasy galeriowe. Dalej na północny rosną wilgotne sawanny, które mieszają się ze strefami leśnymi. Powszechnym typem sawanny jest sawanna drzewiasta. Północ kraju reprezentuje formacja sawanny sudańskiej, która jest bardziej skąpa pod względem drzewostanu. Tereny te miejscami porastają akacje i baobaby. Trawy jakie tam rosną są niższe niż te, które rosną w wilgotniejszej strefie. W porze suchej trawy wysychają i żółkną, a niektóre gatunki drzew tracą liście w porze suchej.

Zwierzyniec Republiki Środkowoafrykańskiej jest bogaty i reprezentuje go wiele różnych gatunków. Na sawannach żyją stada słoni, bawołów, a poza nimi – nosorożce białe i czarne. Głównymi drapieżnikami są lwy i lamparty, a z mniejszych: hieny i szakale. Na wszystkich sawannach kraju występują żyrafy i różne gatunki małp, gdzie te ostatnie są powszechne w lasach tropikalnych. Nad rzekami bytują hipopotamy i krokodyle.

Świat ptaków także jest bogaty i reprezentuje go wiele rodzimych jak i migrujących gatunków. Poza znanymi flamingami, występują czaple, ibisy, a także bociany, zarówno te rodzime jak i gatunki spędzające okres wiosenno-letni w Europie. Najwięcej gatunków ptaków żyje w lasach tropikalnych, gdzie wiele z nich cechuje się kolorowym upierzeniem.

Obszary chronione zajmują prawie 10% powierzchni kraju, co stanowi znaczny odsetek w porównaniu z innymi krajami Afryki. Do głównych obszarów chronionych należą trzy parki narodowe: Park Narodowy Bamingui-Bangoran, Park Narodowy Manovo-Gounda St. Floris i Park Narodowy Andre-Felix.

Pomimo faktu, że kraj posiada duże walory turystyczne i bogactwa naturalne, Republika Środkowoafrykańska jest słabo rozwiniętym krajem rolniczym, jednym z najuboższych na świecie. Turyści przyjeżdżają do Republiki Środkowoafrykańskiej głównie dla safari. Polscy turyści potrzebują wiz, by dostać się do Republiki Środkowoafrykańskiej. Przy wjeździe do kraju należy okazać dowód szczepień przeciwko żółtej febrze.

 

39 punktów(-y) (26%)

Lp Kategoria Ocena
1 Bezpieczeństwo 1
2 Drogo czy tanio 8
3 Stosunek ceny do wartości 5
4 Egzotyka, inność 6
5 Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona 3
6 Zabytki, muzea 1
7 Krajobrazy, architektura 2
8 Hotele 1
9 Jedzenie 2
10 Aktywny wypoczynek, plażowanie itp. 1
11 Przyroda, parki, zoo, zwierzęta 4
12 Klimat 2
13 Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania 1
14 Wizy, łatwość przekraczania granicy 1
15 Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby 1
  Razem punktów: 39