RRwanda - Republika Rwandy – państwo w środkowo-wschodniej Afryce, położone pomiędzy dwoma większymi sąsiadami, Demokratyczną Republiką Konga (dawniej Zairem) na zachodzie a Tanzanią na wschodzie. Jest położona na bardzo pofałdowanym terenie, skąd wziął się przydomek Rwandy, Kraj Tysiąca Wzgórz.

{rating}

W polu "Stosunek ceny do wartości" brakuje oceny. Zostanie uzupełniona gdy tylko będzie to możliwe.

Jeden z najgęściej zaludnionych krajów w Afryce. Stolicą Rwandy jest liczące około 1 miliona mieszkańców Kigali. Kraj jest najbardziej znany z jednego z najdramatyczniejszych wydarzeń ostatnich lat – ludobójstwa z 1994 roku, w którym śmierć poniosło co najmniej 800 000 ludzi.

Rwanda leży w strefie środkowoafrykańskich rowów tektonicznych. Prawie 97% powierzchni kraju zajmują obszary powyżej 1000 m n.p.m. Większość powierzchni zajmuje wyżyna zbudowana z łupków krystalicznych (wys. 2500–3000 m n.p.m.), opadająca stopniami z zachodu na wschód.

W Rwandzie panuje klimat równikowy wilgotny, zmieniający się wraz z wysokością n.p.m., z sezonowymi opadami. Średnia temperatura miesiąca od 17–18 °C w czerwcu, lipcu, do 20–21 °C we wrześniu. Przyczyną niskich temperatur jest duża wysokość.

W ocenie autora miejsce uzyskało pięć na dziesięć możliwych gwiazdek - 5/10

Gwiazdki, maksymalnie 10, są subiektywną oceną autora, czy warto jechać 
i nie muszą być zgodne z punktacją kategorii przedstawioną w tabeli poniżej.

Przeważającą formacją roślinną w kraju są sawanny. Jednak kiedyś całą zachodnią część kraju pokrywały górskie lasy tropikalne. Największe kompleksy tych lasów zachowały się jedynie na obszarach chronionych. Są to las Nyungwe na południowym zachodnie i las na stokach Karisimbi w północno-zachodniej części Rwandy. Także masyw Wirunga jest porośnięty wilgotnymi lasami tropikalnymi. W górach powyżej 2 500 m n.p.m. występuje roślinność afro-alpejska, należą do niej takie rośliny jak bambusy, wrzosowiska i kolumnowe lobelie. Wschodnia część kraju jest bardziej sucha i pokryta sawannami. Miejscami występują też sawanny lesiste, jednak i te jak w przypadku lasów, zostały w sposób znaczny zdegradowane.

Świat zwierzęcy zachowany głównie w rezerwatach i parkach narodowych. Największym jest Park Narodowy Akagera, położony na dużym, sawannowym obszarze wzdłuż rzeki Kagery, przy granicy z Tanzanią. Występuje w tym parku duża różnorodność zwierząt. Można tu spotkać stada antylop impala, zebry, lwy, gazele, bawoły. W licznych jeziorkach występują hipopotamy.

Góry Wirunga stanowią ostatnie siedlisko goryla górskiego.

57 punktów(-y) (38%)

Lp Kategoria Ocena
1 Bezpieczeństwo 2
2 Drogo czy tanio 9
3 Stosunek ceny do wartości  
4 Egzotyka, inność 8
5 Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona 6
6 Zabytki, muzea 2
7 Krajobrazy, architektura 6
8 Hotele 3
9 Jedzenie 2
10 Aktywny wypoczynek, plażowanie itp. 1
11 Przyroda, parki, zoo, zwierzęta 5
12 Klimat 7
13 Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania 2
14 Wizy, łatwość przekraczania granicy 3
15 Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby 1
  Razem punktów: 57