RRwanda - Republika Rwandy – państwo w środkowo-wschodniej Afryce, położone pomiędzy dwoma większymi sąsiadami, Demokratyczną Republiką Konga (dawniej Zairem) na zachodzie a Tanzanią na wschodzie. Jest położona na bardzo pofałdowanym terenie, skąd wziął się przydomek Rwandy, Kraj Tysiąca Wzgórz.

{rating}

W polu "Stosunek ceny do wartości" brakuje oceny. Zostanie uzupełniona gdy tylko będzie to możliwe.

Jeden z najgęściej zaludnionych krajów w Afryce. Stolicą Rwandy jest liczące około 1 miliona mieszkańców Kigali. Kraj jest najbardziej znany z jednego z najdramatyczniejszych wydarzeń ostatnich lat – ludobójstwa z 1994 roku, w którym śmierć poniosło co najmniej 800 000 ludzi.

Rwanda leży w strefie środkowoafrykańskich rowów tektonicznych. Prawie 97% powierzchni kraju zajmują obszary powyżej 1000 m n.p.m. Większość powierzchni zajmuje wyżyna zbudowana z łupków krystalicznych (wys. 2500–3000 m n.p.m.), opadająca stopniami z zachodu na wschód.

W Rwandzie panuje klimat równikowy wilgotny, zmieniający się wraz z wysokością n.p.m., z sezonowymi opadami. Średnia temperatura miesiąca od 17–18 °C w czerwcu, lipcu, do 20–21 °C we wrześniu. Przyczyną niskich temperatur jest duża wysokość.

W ocenie autora miejsce uzyskało pięć na dziesięć możliwych gwiazdek - 5/10

Gwiazdki, maksymalnie 10, są subiektywną oceną autora, czy warto jechać 
i nie muszą być zgodne z punktacją kategorii przedstawioną w tabeli poniżej.

Przeważającą formacją roślinną w kraju są sawanny. Jednak kiedyś całą zachodnią część kraju pokrywały górskie lasy tropikalne. Największe kompleksy tych lasów zachowały się jedynie na obszarach chronionych. Są to las Nyungwe na południowym zachodnie i las na stokach Karisimbi w północno-zachodniej części Rwandy. Także masyw Wirunga jest porośnięty wilgotnymi lasami tropikalnymi. W górach powyżej 2 500 m n.p.m. występuje roślinność afro-alpejska, należą do niej takie rośliny jak bambusy, wrzosowiska i kolumnowe lobelie. Wschodnia część kraju jest bardziej sucha i pokryta sawannami. Miejscami występują też sawanny lesiste, jednak i te jak w przypadku lasów, zostały w sposób znaczny zdegradowane.

Świat zwierzęcy zachowany głównie w rezerwatach i parkach narodowych. Największym jest Park Narodowy Akagera, położony na dużym, sawannowym obszarze wzdłuż rzeki Kagery, przy granicy z Tanzanią. Występuje w tym parku duża różnorodność zwierząt. Można tu spotkać stada antylop impala, zebry, lwy, gazele, bawoły. W licznych jeziorkach występują hipopotamy.

Góry Wirunga stanowią ostatnie siedlisko goryla górskiego.

57 punktów(-y) (38%)

Lp Kategoria Ocena
1 Bezpieczeństwo 2
2 Drogo czy tanio 9
3 Stosunek ceny do wartości  
4 Egzotyka, inność 8
5 Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona 6
6 Zabytki, muzea 2
7 Krajobrazy, architektura 6
8 Hotele 3
9 Jedzenie 2
10 Aktywny wypoczynek, plażowanie itp. 1
11 Przyroda, parki, zoo, zwierzęta 5
12 Klimat 7
13 Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania 2
14 Wizy, łatwość przekraczania granicy 3
15 Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby 1
  Razem punktów: 57
Informacja o systemie punktów

Witamy na jechcniejechac.pl. Strona powstała po to, aby umożliwić Państwu szybkie zapoznanie się z plusami i minusami miejsca w które się wybieracie.

Aby było jaśniej przygotowaliśmy dwa systemy ocen. Jeden obiektywny, oparty na systemie punktów za ważne dla większości podróżujących elementy składające się na ogląd kraju, takie jak bezpieczeństwo, ceny, klimat czy architektura.

Oraz drugi, całkowicie subiektywny, oparty o system gwiazdek, będący odzwierciedleniem tego jakie wrażenie zrobił na nas kraj, czy miejsce.

W ocenie autora miejsce uzyskało pięć na dziesięć możliwych gwiazdek - 5/10

Gwiazdki, maksymalnie 10, są subiektywną oceną autora, czy warto jechać
i nie muszą być zgodne z punktacją kategorii przedstawioną w tabeli poniżej.