KKalifornia - San Francisco, choć leży w Kalifornii nie ma zbyt wielu słonecz - nych i upalnych dni. Ma mikroklimat, który sprawia, że jest tam dość chłodno, mgliście i często deszczowo.

Okazuje się, że mieszkańcy lubią ten klimat i przedkładają go nad upały panu - jące w LA czy San Diego. SF jest wyraźnie odmienne. Ma swoje charakterystyczne górzyste ulice, gdzie rozpędzone samochody potraą wykonywać wielometrowe skoki. Na lmach oczywi - ście. Tramwaje linowe, dziewiętnastowieczny patent, utrzymy - wany w ruchu do dziś, pozwalający wspinać się wagonikom po stromych ulicach. Małe, urokliwe kamieniczki i zabytkowa za - budowa. Nabrzeża pełne knajpek z owocami morza. Most Gol - den Gate i zatoka z wyspą Alcatraz na środku. Tu było centrum ruchu hipisowskiego i właśnie do SF ciągnęły z całego świata dzieci kwiaty. Atmosfera odmienności i tolerancji pozostała do dziś. 

7.1Overall9Bezpieczeństwo5Drogo czy tanio6Stosunek ceny do wartości4Egzotyka, inność5Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona8Zabytki, muzea9Krajobrazy, architektura8Hotele9Jedzenie8Aktywny wypoczynek, plażowanie itp.8Przyroda, parki, zoo, zwierzęta8Klimat9Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania2Wizy, łatwość przekraczania granicy9Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby

Będąc w SF wypada odwiedzić zespół muzeów ze słynnym SF – MOMA na czele. Exploratorium – coś w rodzaju warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, De Young Museum i Palace of Fine Arts. I wiele, wiele innych. San Francisco to miasto wyrafinowanej rozrywki i odwiedzenie dobrego muzeum jest obowiązkowe. Natomiast Los Angeles to wielki moloch, bez wyraźnego i pięknego centrum. Oczywiście, Hollywood, Beverly Hills i Rodeo Drive warto zaliczyć. Universal Studios oraz Disneyland to obowiązkowy punkt programu dla miłośników wesołych miasteczek i kina.

(...)

W San Diego należy obejrzeć zoo, jest tam kilka naprawdę rzadkich okazów. Poza tym Sea World oraz muzeum lotniskowiec USS Midway. Fajne, klimatyczne miasto, które na pewno warto odwiedzić. Będąc w południowej Kalifornii można zatrzymać się w Palm Springs, miejsce zamieszkania wielu gwiazd, w tym ulubione ponoć miejsce Marilyn Monroe. Dobre knajpy, kolejka linowa na widokową górę.

Dolina Krzemowa dla fascynatów IT i biznesu z garażu do wieżowca. Parki Narodowe: Yosemite, Joshhua Tree i Sekwoja. Naprawdę kapitalne miejsce spacerów i rodzinnych wycieczek. Wreszcie San Simeon – Hearst Castle – ciekawy pałacowy kompleks magnata prasowego Williama Hearsta. Architektoniczne Las Vegas – bis, ale już zabytek i tak też pokazywany i zwiedzany. Winnice i dobre wina uzupełniają Kalifornię jako doskonałe miejsce na wycieczkę albo nawet całe wakacje. Poza tym ta nazwa KALIFORNIA! Czy może tam nie być odjazdowo?

107 punktów(-y) (71%)

Lp Kategoria Ocena
1 Bezpieczeństwo 9
2 Drogo czy tanio 5
3 Stosunek ceny do wartości 6
4 Egzotyka, inność 4
5 Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona 5
6 Zabytki, muzea 8
7 Krajobrazy, architektura 9
8 Hotele 8
9 Jedzenie 9
10 Aktywny wypoczynek, plażowanie itp. 8
11 Przyroda, parki, zoo, zwierzęta 8
12 Klimat 8
13 Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania 9
14 Wizy, łatwość przekraczania granicy 2
15 Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby 9
  Razem punktów: 107
Informacja o systemie punktów

Witamy na jechcniejechac.pl. Strona powstała po to, aby umożliwić Państwu szybkie zapoznanie się z plusami i minusami miejsca w które się wybieracie.

Aby było jaśniej przygotowaliśmy dwa systemy ocen. Jeden obiektywny, oparty na systemie punktów za ważne dla większości podróżujących elementy składające się na ogląd kraju, takie jak bezpieczeństwo, ceny, klimat czy architektura.

Oraz drugi, całkowicie subiektywny, oparty o system gwiazdek, będący odzwierciedleniem tego jakie wrażenie zrobił na nas kraj, czy miejsce.

W ocenie autora miejsce uzyskało dziesięć na dziesięć możliwych gwiazdek - 10/10

Gwiazdki, maksymalnie 10, są subiektywną oceną autora, czy warto jechać
i nie muszą być zgodne z punktacją kategorii przedstawioną w tabeli poniżej.