KKalifornia - San Francisco, choć leży w Kalifornii nie ma zbyt wielu słonecz - nych i upalnych dni. Ma mikroklimat, który sprawia, że jest tam dość chłodno, mgliście i często deszczowo.

Okazuje się, że mieszkańcy lubią ten klimat i przedkładają go nad upały panu - jące w LA czy San Diego. SF jest wyraźnie odmienne. Ma swoje charakterystyczne górzyste ulice, gdzie rozpędzone samochody potraą wykonywać wielometrowe skoki. Na lmach oczywi - ście. Tramwaje linowe, dziewiętnastowieczny patent, utrzymy - wany w ruchu do dziś, pozwalający wspinać się wagonikom po stromych ulicach. Małe, urokliwe kamieniczki i zabytkowa za - budowa. Nabrzeża pełne knajpek z owocami morza. Most Gol - den Gate i zatoka z wyspą Alcatraz na środku. Tu było centrum ruchu hipisowskiego i właśnie do SF ciągnęły z całego świata dzieci kwiaty. Atmosfera odmienności i tolerancji pozostała do dziś. 

7.1Overall9Bezpieczeństwo5Drogo czy tanio6Stosunek ceny do wartości4Egzotyka, inność5Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona8Zabytki, muzea9Krajobrazy, architektura8Hotele9Jedzenie8Aktywny wypoczynek, plażowanie itp.8Przyroda, parki, zoo, zwierzęta8Klimat9Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania2Wizy, łatwość przekraczania granicy9Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby

Będąc w SF wypada odwiedzić zespół muzeów ze słynnym SF – MOMA na czele. Exploratorium – coś w rodzaju warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, De Young Museum i Palace of Fine Arts. I wiele, wiele innych. San Francisco to miasto wyrafinowanej rozrywki i odwiedzenie dobrego muzeum jest obowiązkowe. Natomiast Los Angeles to wielki moloch, bez wyraźnego i pięknego centrum. Oczywiście, Hollywood, Beverly Hills i Rodeo Drive warto zaliczyć. Universal Studios oraz Disneyland to obowiązkowy punkt programu dla miłośników wesołych miasteczek i kina.

(...)

W San Diego należy obejrzeć zoo, jest tam kilka naprawdę rzadkich okazów. Poza tym Sea World oraz muzeum lotniskowiec USS Midway. Fajne, klimatyczne miasto, które na pewno warto odwiedzić. Będąc w południowej Kalifornii można zatrzymać się w Palm Springs, miejsce zamieszkania wielu gwiazd, w tym ulubione ponoć miejsce Marilyn Monroe. Dobre knajpy, kolejka linowa na widokową górę.

Dolina Krzemowa dla fascynatów IT i biznesu z garażu do wieżowca. Parki Narodowe: Yosemite, Joshhua Tree i Sekwoja. Naprawdę kapitalne miejsce spacerów i rodzinnych wycieczek. Wreszcie San Simeon – Hearst Castle – ciekawy pałacowy kompleks magnata prasowego Williama Hearsta. Architektoniczne Las Vegas – bis, ale już zabytek i tak też pokazywany i zwiedzany. Winnice i dobre wina uzupełniają Kalifornię jako doskonałe miejsce na wycieczkę albo nawet całe wakacje. Poza tym ta nazwa KALIFORNIA! Czy może tam nie być odjazdowo?

107 punktów(-y) (71%)

Lp Kategoria Ocena
1 Bezpieczeństwo 9
2 Drogo czy tanio 5
3 Stosunek ceny do wartości 6
4 Egzotyka, inność 4
5 Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona 5
6 Zabytki, muzea 8
7 Krajobrazy, architektura 9
8 Hotele 8
9 Jedzenie 9
10 Aktywny wypoczynek, plażowanie itp. 8
11 Przyroda, parki, zoo, zwierzęta 8
12 Klimat 8
13 Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania 9
14 Wizy, łatwość przekraczania granicy 2
15 Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby 9
  Razem punktów: 107