AAlaska - Czy można sprzedać rodzinny dom? A rodzinne biżuterię i pamiątki? A medale dziadka? Czy państwa mogą handlować swoim terytorium? I ludnością? Rosja sprzedała Alaskę za około siedem milionów dolarów. Aleksander II był w kłopotach finansowych i spieniężył Alaskę, a właściwie roszczenia do niej. Amerykanie wyszli na transakcji świetnie, bo już kilka lat później odkryto złoża złota i rozpętała się gorączka złota na Alasce.

(...)

Alaska ma nieprzyjemny, północny klimat i to właściwie całościowo determinuje tamtejszą turystykę. Mroźna woda, lodowce i polarne zjawiska to środowisko dla zapaleńców, twardych turystów i ekologów. Tu nie ma żadnego wylegiwania się z książką w cieniu. Nie ma nocnego życia, klubów, muzyki i zabawy. Nie ma fajnych zabytków, muzeów czy opery. Alaska ma jedynie atrakcje krajobrazowe i przyrodnicze. Wyłącznie! Do tego latem bywają tygodnie deszczowe, więc aby posmakować atrakcji Alaski, trzeba mieć przynajmniej dwa tygodnie, a może i cztery do dyspozycji. Aby dopełnić obrazu, należy wspomnieć o drożyźnie, która zniesmacza turystę na każdym kroku i o każdej porze. Miejscowi próbowali tłumaczyć mi te ceny tym, że wszystko jest przywożone na Alaskę z daleka, a na samej Alasce niczego się nie produkuje – ale prawda jest inna. Nikt nie chce tam mieszkać. Klimat, pustka i nuda powodują, że aby zachęcić ludzi do mieszkania i pracy tam, trzeba płacić znacznie więcej niż na południu. A jeżeli robocizna jest droga, to wszystko jest drogie. W efekcie nie widać, aby mieszkańcy Alaski opływali w dobra i luksusy. Osobiście nie zazdroszczę im życia w tym miejscu. Fajnie pochodzić po górach w miłym towarzystwie i wyjechać, zostawiając te piękne miejsca wilkom i niedźwiedziom, gdy spadnie pierwszy śnieg.


Uważam, że Alaska jest jednym z tych miejsc, do których przyjeżdżamy, podziwiamy je, a potem cieszymy się z powrotu do domu i tego, że nie musimy tam mieszkać. Oczywiście kraina opisana przez Coopera i Londona jest miejscem kultowym. Gdy wspinasz się ścieżką wzdłuż strumienia z wodą jak kryształ, ocienioną iglastymi drzewami, gdzie łososie skaczą nad kamieniami, czujesz tą atmosferę. Tak samo wyjście na krawędź skalną i spojrzenie w dolinę, która ma powierzchnię średniego województwa i jest zupełnie dzika, pełna lasów i jezior, robi wyjątkowe wrażenie.

(...)

Ale, ale. Pogoda jest niepewna, najczęściej deszczowa, a zachmurzenia są częste i długie. A gdy pada i nie ma słońca, wszystko jest szare. Do tego zwykle zimno albo bardzo zimno i kąpiele są niemożliwe. Do tego jest drogo. Może nie strasznie drogo, ale jednak piwo za sześć dolarów trochę mnie denerwuje. Alaska konkuruje z podobnymi miejscami, jak północ Norwegii, Kanady, z Islandią, południem Nowej Zelandii, Patagonią czy Tasmanią. Ja z tej palety wybrałbym fiordy chilijskie i południe Chile ze względu na ceny oraz relatywnie małe zatłoczenie.

Nie martwmy się Alaską, da sobie radę. Amerykanie zawsze tam pojadą, bo blisko, swojsko, brak wiz, są dolary, no i angielski język.

Alaskę polecam osobom z raczej grubszym portfelem i wymaganiami. Plecakowcy oraz poszukiwacze autentyzmu i przygód niech jadą na południe Ameryki Południowej. W drogę!

5Overall7Bezpieczeństwo2Drogo czy tanio3Stosunek ceny do wartości6Egzotyka, inność4Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona3Zabytki, muzea10Krajobrazy, architektura7Hotele4Jedzenie4Aktywny wypoczynek, plażowanie itp.10Przyroda, parki, zoo, zwierzęta1Klimat8Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania3Wizy, łatwość przekraczania granicy3Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby

75 punktów(-y) 50%)

Lp Kategoria Ocena
1 Bezpieczeństwo 7
2 Drogo czy tanio 2
3 Stosunek ceny do wartości 3
4 Egzotyka, inność 6
5 Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona 4
6 Zabytki, muzea 3
7 Krajobrazy, architektura 10
8 Hotele 7
9 Jedzenie 4
10 Aktywny wypoczynek, plażowanie itp. 4
11 Przyroda, parki, zoo, zwierzęta 10
12 Klimat 1
13 Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania 8
14 Wizy, łatwość przekraczania granicy 3
15 Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby 3
  Razem punktów: 75