AAfganistan (per. افغانستان) – państwo śródlądowe położone w Azji Środkowej ze stolicą w Kabulu. Graniczy z Chinami, Pakistanem, Iranem, Turkmenistanem, Uzbekistanem i Tadżykistanem.

3.4Overall0Bezpieczeństwo8Drogo czy tanio5Stosunek ceny do wartości7Egzotyka, inność4Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona3Zabytki, muzea8Krajobrazy, architektura1Hotele4Jedzenie0Aktywny wypoczynek, plażowanie itp.5Przyroda, parki, zoo, zwierzęta5Klimat1Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania0Wizy, łatwość przekraczania granicy0Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby

Afganistan jest wysokogórskim krajem śródlądowym, położonym w środkowej i południowo-zachodniej Azji. Ponad 4/5 powierzchni zajmują góry. Z północnego wschodu na południowy zachód rozpościera się pasmo górskie Hindukusz z najwyższym szczytem kraju (Noszak 7492 m n.p.m.), przechodzący w surowe obszary Wyżyny Irańskiej, a następnie w półpustynię Registanu (35-40 tys. km²), między którymi znajduje się Wyżyna Haradżat z kilkoma przełęczami umożliwiającymi komunikację pomiędzy regionami kraju. Klimat surowy i mroźny, w górach średnie temperatury stycznia spadają do -15 °C, a w lipcu rzadko przekraczają 0 °C. Lata najcieplejsze na pustynnych obszarach na południu (powyżej +22 °C). Opady w górach powyżej 1500 mm rocznie, większa część kraju ma 400–600 mm rocznie, na terenach stepowych poniżej 200 mm rocznie. Ziemie uprawne zajmują 12% powierzchni, zaś lasy (głównie w rejonie północno-wschodnim) tylko 3%.

Całkowita powierzchnia Afganistanu to 652 230 km². Liczba ludności to 33 332 tys. Stolicą Afganistanu jest Kabul, będący jednocześnie największym miastem - 2 536 tys. mieszkańców. Religią państwową jest islam. Szacuje się, że 80% ludności to muzułmanie wyznający sunnicką odmianę Hanafi.

Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisane są dwa obiekty znajdujące się w Afganistanie: Minaret i zabytki archeologiczne miasta Dżam Krajobraz kulturowy i zabytki archeologiczne w dolinie Bamian.

Za: Wikipedia

 

51 punktów(-y) (34%)

Lp Kategoria Ocena
1 Bezpieczeństwo 0
2 Drogo czy tanio 8
3 Stosunek ceny do wartości 5
4 Egzotyka, inność 7
5 Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona 4
6 Zabytki, muzea 3
7 Krajobrazy, architektura 8
8 Hotele 1
9 Jedzenie 4
10 Aktywny wypoczynek, plażowanie itp. 0
11 Przyroda, parki, zoo, zwierzęta 5
12 Klimat 5
13 Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania 1
14 Wizy, łatwość przekraczania granicy 0
15 Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby 0
  Razem punktów: 51
Informacja o systemie punktów

Witamy na jechcniejechac.pl. Strona powstała po to, aby umożliwić Państwu szybkie zapoznanie się z plusami i minusami miejsca w które się wybieracie.

Aby było jaśniej przygotowaliśmy dwa systemy ocen. Jeden obiektywny, oparty na systemie punktów za ważne dla większości podróżujących elementy składające się na ogląd kraju, takie jak bezpieczeństwo, ceny, klimat czy architektura.

Oraz drugi, całkowicie subiektywny, oparty o system gwiazdek, będący odzwierciedleniem tego jakie wrażenie zrobił na nas kraj, czy miejsce.

Stanowczo odradzamy.
Wydaje nam się, że podróż do tego miejsca nie jest wystarczająco bezpieczna.
W ocenie autora miejsce uzyskało trzy na dziesięć możliwych gwiazdek - 3/10

Gwiazdki, maksymalnie 10, są subiektywną oceną autora, czy warto jechać
i nie muszą być zgodne z punktacją kategorii przedstawioną w tabeli poniżej.