BBrunei (mal. Brunei, Brunei Darussalam), oficjalnie Państwo Brunei Darussalam (mal. Negara Brunei Darussalam) – państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej, na północnym wybrzeżu wyspy Borneo. Brunei to monarchia absolutna – sułtanat. Państwo graniczy z Malezją. Ma dostęp do Morza Południowochińskiego.

{rating}

W polu "Stosunek ceny do wartości" brakuje oceny. Zostanie uzupełniona gdy tylko będzie to możliwe.

Brunei leży w północno-zachodniej części wyspy Borneo w Azji Południowo-Wschodniej nad Morzem Południowochińskim i podzielone jest na dwa osobne terytoria graniczące od strony lądu z malajskim stanem Sarawak. Z powierzchnią 5765 km². Brunei jest jednym z najmniejszych państw na świecie. Jego granica z Malezją wynosi 266 km a łączna długość linii brzegowej to 161 km. Liczba ludności to 372 tys. mieszkańców z czego 65,7% Malajowie, 10,3% Chińczycy. Stolicą Brunei jest Bandar Seri Begawan, kóre liczy 158 tys. mieszkańców.

W ocenie autora miejsce uzyskało trzy na dziesięć możliwych gwiazdek - 3/10

Gwiazdki, maksymalnie 10, są subiektywną oceną autora, czy warto jechać 
i nie muszą być zgodne z punktacją kategorii przedstawioną w tabeli poniżej.

Brunei leży to terenie nizinnym (średnia wysokość n.p.m. to 478 m) o charakterze płaskiej równiny przechodzącej w teren górski na wschodzie. Najwyższe wzniesienie Brunei to Pagonprick (1850 m n.p.m.)[2]. Na wschodnim wybrzeżu rozciągają się bagna, reszta wybrzeża jest piaszczysta. W Brunei występuje wiele krótkich rzek.

Klimat kraju jest równikowy, wilgotny. Od listopada do marca występują duże opady deszczu. 75% powierzchni Brunei zajmują lasy równikowe. Na wybrzeżu występują zarośla mangrowe. W kraju występuje wiele gatunków małp i ptaków. 

 

65 punktów(-y) (43%)

Lp Kategoria Ocena
1 Bezpieczeństwo 10
2 Drogo czy tanio 1
3 Stosunek ceny do wartości  
4 Egzotyka, inność 6
5 Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona 4
6 Zabytki, muzea 1
7 Krajobrazy, architektura 3
8 Hotele 10
9 Jedzenie 5
10 Aktywny wypoczynek, plażowanie itp. 6
11 Przyroda, parki, zoo, zwierzęta 3
12 Klimat 4
13 Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania 9
14 Wizy, łatwość przekraczania granicy 2
15 Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby 1
  Razem punktów: 65