IIzrael - Jadąc do Izraela musimy pamiętać, że świadomość tych zbrodni tam jest i każdy kontakt z tamtejszymi Żydami zawiera ciężar strasznych wspomnień, w których Polacy niestety nie występują w charakterze zbawców i bohaterów.

6.3Overall6Bezpieczeństwo5Drogo czy tanio6Stosunek ceny do wartości6Egzotyka, inność7Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona9Zabytki, muzea7Krajobrazy, architektura8Hotele6Jedzenie7Aktywny wypoczynek, plażowanie itp.2Przyroda, parki, zoo, zwierzęta7Klimat8Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania4Wizy, łatwość przekraczania granicy7Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby

Jeszcze gorzej jest z Żydami w USA, którzy Polaków wręcz organicznie nienawidzą. Za różne zbrodnie, ale również za zabór żydowskiego mienia i nieruchomości, których państwo polskie nie zwróciło spadkobiercom. Żydzi z Izraela więcej wiedzą o złożoności wojny, skomplikowanych zależnościach podczas niej zachodzących i podchodzą do tych spraw spokojniej. Najczęściej spotykamy się tam z postawą – to już było i lepiej zapomnijmy. Nie wracajmy do strasznych rzeczy. Patrzmy w przyszłość. Żydzi mają świadomość że Holokaust zdarzył się tylko raz w historii. I to zjawisko metodycznego, Fizycznego niszczenia narodu traktują jako coś wyjątkowego i w wyjątkowy sposób. Nie chcą rozmawiać o różnych sytuacjach, barwach i odcieniach. To dla nich świętość, o której się nie dyskutuje, nie powątpiewa w prawdy i nie wywołuje demonów. Myślę, że należy uszanować tę postawę i nie podejmować debaty o skali różnych zjawisk, o tym co było przyczyną a co skutkiem oraz o winie i winowajcach. Można i należy to robić wszędzie na świecie, ale chyba nie tam w Izraelu. Jednocześnie zapewniam, że nikt tam nie będzie nas atakował, wciągał w trudne polemiki czy rozliczał za czyny ojców. Tak samo jak nie będzie peanów na cześć polskiego bohaterstwa czy martyrologii. Będzie grzecznie i spokojnie.

Izrael jest świetnym kierunkiem turystycznym, bo atrakcje, które oferuje są różnorodne i tworzą ciekawy wachlarz, w którym każ- dy znajdzie coś dla siebie. Przede wszystkim to opisany w Biblii kraj narodzin, życia i śmierci Jezusa. Możemy obejrzeć miejsca, o których mowa w ewangelii: Betlejem, Nazareth, piękne stare miasto w Jerozolimie, miejsce zamiany wody w wino, jezioro, na którym odbywały się sceny łowienia ryb i chodzenia po wodzie. Wreszcie grób Chrystusa. Wejście do grobu jest przeżyciem mistycznym. Każdy inaczej to odbiera, ale na wszystkich wywiera to silne wrażenie. Izarael to również obcowanie z silną wiarą Żydów. Możliwość obserwowania życia Chasydów. Chwila pod słynną Ścianą Płaczu, gdzie cały czas przybywają Żydzi modlić się i zanosić prośby do Boga – niezapomniana! W izraelskim hotelu są dwie windy. W szabas jedna jeździ normalnie, a druga zatrzymuje się sama na każdym piętrze aby bogobojny Żyd nie musiał pracować naciskając właściwy guzik. Duży wpływ religii i ducha na życie Izraelczyków jest widoczny na każdym kroku.

Izrael ma zabytki z czasów rzymskich, wojen krzyżowych i legendarnych sułtanów. Leży nad trzema morzami: Śródziemnym, Martwym i Czerwonym. Wszystkie mają plaże i są przyjemne, a każde nieco inne. Przy czym kąpiel w Martwym, przy maksymalnym zasoleniu, jest przeżyciem jedynym w swoim rodzaju, a do tego podobno leczniczym. Tel Aviw i Hajfa to nie tylko nowoczesne miasta, ale również fantastyczne nadmorskie promenady z knajpkami, plażami i tłumami młodzieży. Warto tam pobyć. Upić się winem i potańczyć, przy skocznych, żydowskich przebojach.

 

94 punktów(-y) (63%)

Lp Kategoria Ocena
1 Bezpieczeństwo 6
2 Drogo czy tanio 5
3 Stosunek ceny do wartości 6
4 Egzotyka, inność 6
5 Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona 7
6 Zabytki, muzea 9
7 Krajobrazy, architektura 7
8 Hotele 8
9 Jedzenie 6
10 Aktywny wypoczynek, plażowanie itp. 7
11 Przyroda, parki, zoo, zwierzęta 2
12 Klimat 7
13 Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania 8
14 Wizy, łatwość przekraczania granicy 4
15 Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby 6
  Razem punktów: 94