IIzrael - Jadąc do Izraela musimy pamiętać, że świadomość tych zbrodni tam jest i każdy kontakt z tamtejszymi Żydami zawiera ciężar strasznych wspomnień, w których Polacy niestety nie występują w charakterze zbawców i bohaterów.

6.3Overall6Bezpieczeństwo5Drogo czy tanio6Stosunek ceny do wartości6Egzotyka, inność7Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona9Zabytki, muzea7Krajobrazy, architektura8Hotele6Jedzenie7Aktywny wypoczynek, plażowanie itp.2Przyroda, parki, zoo, zwierzęta7Klimat8Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania4Wizy, łatwość przekraczania granicy7Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby

Jeszcze gorzej jest z Żydami w USA, którzy Polaków wręcz organicznie nienawidzą. Za różne zbrodnie, ale również za zabór żydowskiego mienia i nieruchomości, których państwo polskie nie zwróciło spadkobiercom. Żydzi z Izraela więcej wiedzą o złożoności wojny, skomplikowanych zależnościach podczas niej zachodzących i podchodzą do tych spraw spokojniej. Najczęściej spotykamy się tam z postawą – to już było i lepiej zapomnijmy. Nie wracajmy do strasznych rzeczy. Patrzmy w przyszłość. Żydzi mają świadomość że Holokaust zdarzył się tylko raz w historii. I to zjawisko metodycznego, Fizycznego niszczenia narodu traktują jako coś wyjątkowego i w wyjątkowy sposób. Nie chcą rozmawiać o różnych sytuacjach, barwach i odcieniach. To dla nich świętość, o której się nie dyskutuje, nie powątpiewa w prawdy i nie wywołuje demonów. Myślę, że należy uszanować tę postawę i nie podejmować debaty o skali różnych zjawisk, o tym co było przyczyną a co skutkiem oraz o winie i winowajcach. Można i należy to robić wszędzie na świecie, ale chyba nie tam w Izraelu. Jednocześnie zapewniam, że nikt tam nie będzie nas atakował, wciągał w trudne polemiki czy rozliczał za czyny ojców. Tak samo jak nie będzie peanów na cześć polskiego bohaterstwa czy martyrologii. Będzie grzecznie i spokojnie.

Izrael jest świetnym kierunkiem turystycznym, bo atrakcje, które oferuje są różnorodne i tworzą ciekawy wachlarz, w którym każ- dy znajdzie coś dla siebie. Przede wszystkim to opisany w Biblii kraj narodzin, życia i śmierci Jezusa. Możemy obejrzeć miejsca, o których mowa w ewangelii: Betlejem, Nazareth, piękne stare miasto w Jerozolimie, miejsce zamiany wody w wino, jezioro, na którym odbywały się sceny łowienia ryb i chodzenia po wodzie. Wreszcie grób Chrystusa. Wejście do grobu jest przeżyciem mistycznym. Każdy inaczej to odbiera, ale na wszystkich wywiera to silne wrażenie. Izarael to również obcowanie z silną wiarą Żydów. Możliwość obserwowania życia Chasydów. Chwila pod słynną Ścianą Płaczu, gdzie cały czas przybywają Żydzi modlić się i zanosić prośby do Boga – niezapomniana! W izraelskim hotelu są dwie windy. W szabas jedna jeździ normalnie, a druga zatrzymuje się sama na każdym piętrze aby bogobojny Żyd nie musiał pracować naciskając właściwy guzik. Duży wpływ religii i ducha na życie Izraelczyków jest widoczny na każdym kroku.

Izrael ma zabytki z czasów rzymskich, wojen krzyżowych i legendarnych sułtanów. Leży nad trzema morzami: Śródziemnym, Martwym i Czerwonym. Wszystkie mają plaże i są przyjemne, a każde nieco inne. Przy czym kąpiel w Martwym, przy maksymalnym zasoleniu, jest przeżyciem jedynym w swoim rodzaju, a do tego podobno leczniczym. Tel Aviw i Hajfa to nie tylko nowoczesne miasta, ale również fantastyczne nadmorskie promenady z knajpkami, plażami i tłumami młodzieży. Warto tam pobyć. Upić się winem i potańczyć, przy skocznych, żydowskich przebojach.

 

94 punktów(-y) (63%)

Lp Kategoria Ocena
1 Bezpieczeństwo 6
2 Drogo czy tanio 5
3 Stosunek ceny do wartości 6
4 Egzotyka, inność 6
5 Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona 7
6 Zabytki, muzea 9
7 Krajobrazy, architektura 7
8 Hotele 8
9 Jedzenie 6
10 Aktywny wypoczynek, plażowanie itp. 7
11 Przyroda, parki, zoo, zwierzęta 2
12 Klimat 7
13 Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania 8
14 Wizy, łatwość przekraczania granicy 4
15 Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby 6
  Razem punktów: 94

 

Informacja o systemie punktów

Witamy na jechcniejechac.pl. Strona powstała po to, aby umożliwić Państwu szybkie zapoznanie się z plusami i minusami miejsca w które się wybieracie.

Aby było jaśniej przygotowaliśmy dwa systemy ocen. Jeden obiektywny, oparty na systemie punktów za ważne dla większości podróżujących elementy składające się na ogląd kraju, takie jak bezpieczeństwo, ceny, klimat czy architektura.

Oraz drugi, całkowicie subiektywny, oparty o system gwiazdek, będący odzwierciedleniem tego jakie wrażenie zrobił na nas kraj, czy miejsce.

W ocenie autora miejsce uzyskało dziewięć na dziesięć możliwych gwiazdek - 9/10

Gwiazdki, maksymalnie 10, są subiektywną oceną autora, czy warto jechać
i nie muszą być zgodne z punktacją kategorii przedstawioną w tabeli poniżej.