KKatar - Katar niepodległość otrzymał w 1971 od W. Brytanii. Od tego czasu rządzi nim Emir i jego dynastia. Brak parlamentu i partii politycznych. Jedyne parademokratyczne ciało to Rada Doradcza o władzy zdefiniowanej przez samą jej nazwę. Większość ludności to napływowa siła robocza poddana eksploatacji przez właścicieli kraju.

Totalnym absurdem jest dystrybucja bogactwa w kierunku krajów bogatych w ropę.

Jeżeli byłbym rewolucjonistą i miałbym przebudowywać świat to zostawiłbym na boku Rockefellerów, Wall Street, Soho i Marka Zuckenberga. Wziąłbym się za pieniądze z ropy i gazu. Na celowniku miałbym Katar, Kuwejt, Arabię Saudyjską, Bahrajn, ZEA w pierwszym rzędzie. Rozdanie ich pieniędzy biednym uważam za świetny pomysł a jak pójdzie dobrze, to można przyjrzeć się jeszcze Sułtanatowi Brunei, Botswanie i paru innym małym a bogatym darmozjadom.

Przykładem Katar. Wsławiony tym, że ocyganił rząd Donalda Tuska i sprzedał nam gaz po wygórowanych cenach w zamian za inwestycje w Stocznię Szczecińską, które nigdy nie nastąpiły. Wielki plac budowy gdzie przewalają się miliardy dolarów nie zarobione pracą czy intelektem, ale otrzymane od losu i świata z racji nie wiadomo czego. Obywatele Kataru stanowią około 7% populacji kraju. Raczej nie pracują, ale bawią się w konsumpcję. Lubią polowania z sokołami, konie arabskie, wyścigi wielbłądów. Drogie domy i samochodu.

4.5Overall5Bezpieczeństwo2Drogo czy tanio5Stosunek ceny do wartości3Egzotyka, inność5Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona3Zabytki, muzea5Krajobrazy, architektura8Hotele4Jedzenie4Aktywny wypoczynek, plażowanie itp.1Przyroda, parki, zoo, zwierzęta4Klimat8Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania10Wizy, łatwość przekraczania granicy1Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby

Obowiązuje prawo, że każda firma musi mieć katarskiego wspólnika. Musi też zatrudniać określoną liczbę Katarczyków.

Wiele przedsiębiorstw płaci swoisty haracz miejscowym obywatelom za prawo funkcjonowania w Katarze. Pracujący goście natomiast tyrają za często niskie stawki utrzymując się w super drogim kraju metodą ograniczania wszelkiej konsumpcji i kosztów do minimum. Zresztą obywatele Pakistanu, Indii czy Filipin to idealny materiał do eksploatacji człowieka i wyzysku ekonomicznego. Brak praw kobiet, wielożeństwo, obowiązek tradycyjnego stroju i szariat dopełniają obraz. Zakaz publicznej konsumpcji i przywozu alkoholu objawia się już na wstępie kontrolą bagażu pod tym kątem. 

(...)

Najfajniejszą atrakcją Dohy i całego Kataru jest niewątpliwie Muzeum Sztuki Islamskiej.

Ultranowoczesny, designerski budynek na brzegu morza dysponuje tysiącami metrów kwadratowych supermuzealnej przestrzeni. Rzeczywiście duża i ciekawa ekspozycja wyrobów rzemieślniczych, strojów, sztuki użytkowej i sakralnej.

Doha: W tym muzeum można by prezentować sztukę kurpiowską i też byliby chętni do oglądania Click to Tweet

W tym muzeum można by prezentować sztukę kurpiowską i też byliby chętni do oglądaniabo takie gabloty, oświetlenie, wizualizacje i sztuka wystawiennicza „podbija” każdą ekspozycję. Na dodatek wstęp jest bezpłatny, więc jeżeli nie dasz się skusić na bufet, atrakcja wyjdzie bardzo ekonomicznie. Jest kilka innych muzeów w Doha, ale już nie tak spektakularnych. Polecany w przewodnikach spacer po suku jest moim zdaniem mało ciekawy, Interesujące są sklepy dla uwielbianych przez Katarczyków zwierząt. Obok duży szpital dla sokołów – ulubionych towarzyszy polowań rodowitych mieszkańców. Niewątpliwie robi wrażenie panorama centrum The Corniche z dziesiątkami iluminowanych wieczorem wieżowców o fikuśnych kształtach i formach.

 

 

 

 

W ocenie autora miejsce uzyskało dwie na dziesięć możliwych gwiazdek - 2/10

 

Gwiazdki, maksymalnie 10, są subiektywną oceną autora, czy warto jechać 
i nie muszą być zgodne z punktacją kategorii przedstawioną w tabeli poniżej

 

68 punktów(-y) (50%)

Lp Kategoria Ocena
1 Bezpieczeństwo 5
2 Drogo czy tanio 2
3 Stosunek ceny do wartości 5
4 Egzotyka, inność 2
5 Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona 7
6 Zabytki, muzea 2
7 Krajobrazy, architektura 2
8 Hotele 9
9 Jedzenie 4
10 Aktywny wypoczynek, plażowanie itp. 4
11 Przyroda, parki, zoo, zwierzęta 1
12 Klimat 4
13 Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania 10
14 Wizy, łatwość przekraczania granicy 10
15 Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby 1
  Razem punktów: 68