WWłochy - południowe. Gdy mam odpowiedzieć na pytanie czy jechać, czy nie na Południe Włoch zaczynam się wiercić w fotelu i ssać nerwowo koniec długopisu.

Z jednej strony to piękny klimat, ciepłe morze i przyroda czy zabytki, które zapierają dech w piersiach. Z drugiej strony spotka nas tam bałagan, niebezpieczeństwa i po prostu chamstwo. Na przemian będziemy doświadczać bezinteresownej pomocy i bezdennej głupoty czy złośliwości miejscowych.

W Palermo wśród pięknej starej architektury będziemy świadkami jak nocą czarnoskórzy kolesie palą ogniska na ulicach i pieką kiełbaski. W Neapolu zobaczymy widoki jak z kolorowanych pocztówek, albo góry śmieci między domami i gangi na motocyklach. W Bari albo będziemy okradzeni, albo zjemy najlepsze dania rybne na całym Półwyspie Apenińskim.

W nocnych klubach zobaczymy rewię mody, świetne fryzury ułożone na żel i pięknie skrojone garnitury. Do tego dobre nagłośnienie i świetne oświetlenie. A do tego drink na tarasie pod niebem jak z bajki. Ale można też dostać nożem pod żebro, jak brak szczęścia czy wyczucia.

To, co trzeba tam zaliczyć, to Herculanum i Pompeje. Neapol, Palermo, Taorminę. Warto podjechać do barokowego miasta Noto, gdzie setki milionów unijnych euro przywróciło blask starym ulicom i pałacom.

Warto powłóczyć się po górskich miasteczkach nad Taorminą i wypić kawę w miejscu gdzie kręcono Ojca Chrzestnego. 

 

Fragment Włochy Południowe, Jechać, nie jechać? Tom III

4.9Overall4Bezpieczeństwo3Drogo czy tanio2Stosunek ceny do wartości5Egzotyka, inność2Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona7Zabytki, muzea7Krajobrazy, architektura5Hotele5Jedzenie5Aktywny wypoczynek, plażowanie itp.2Przyroda, parki, zoo, zwierzęta7Klimat4Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania10Wizy, łatwość przekraczania granicy6Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby

 

74 punktów(-y) (49%)

Lp Kategoria Ocena
1 Bezpieczeństwo 4
2 Drogo czy tanio 3
3 Stosunek ceny do wartości 2
4 Egzotyka, inność 5
5 Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona 2
6 Zabytki, muzea 7
7 Krajobrazy, architektura 7
8 Hotele 5
9 Jedzenie 5
10 Aktywny wypoczynek, plażowanie itp. 5
11 Przyroda, parki, zoo, zwierzęta 2
12 Klimat 7
13 Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania 4
14 Wizy, łatwość przekraczania granicy 10
15 Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby 6
  Razem punktów: 74