Jachtem po Bałtyku.  Zmiana żagli, trzech idzie na dziób, a wraca dwóch – bo to jest morze” − cytat z bosmana przed wyjściem z portu.

4.2Overall3Bezpieczeństwo7Drogo czy tanio4Stosunek ceny do wartości4Egzotyka, inność5Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona0Zabytki, muzea7Krajobrazy, architektura6Hotele2Jedzenie5Aktywny wypoczynek, plażowanie itp.6Przyroda, parki, zoo, zwierzęta2Klimat2Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania9Wizy, łatwość przekraczania granicy1Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby

 

Wiem, narażam się wielu kolegom. Ale rozumiem, że moi czytelnicy, to również osoby, które tego nie próbowały i zastanawiają się, czy pojechać. Otóż ryzyko, że wyprawa zamieni się w koszmar, jest zbyt duże, aby taką wycieczkę polecać początkującym. Jeżeli ktoś pływa od lat, próbował już tego i owego, jest odporny na chorobę morską i zimno, może spróbować i być może mu się spodoba.

Odbyłem w życiu około trzydziestu rejsów morskich, z tego cztery po Bałtyku. Każdy z czterech bałtyckich wszedł do repertuaru historyjek, które opowiadam po pijaku, tak jak inni opowiadają o przygodach z wojska. Ale czy idą do woja drugi raz na ochotnika?

Na potrzeby tych, którym nie chce się dużo czytać, podsumuję już na początku. Bałtyk jest morzem trudnym do żeglugi. Płytkim, o mętnej wodzie, zmiennej pogodzie. Fale na Bałtyku są krótkie i strome, przez co powodują duży rozkołys jachtu i spowolnienie żeglugi, szczególnie pod wiatr. Ze względu na spore odległości pomiędzy portami często pływa się w nocy, a ciemność i chłód potęgują nieprzyjemne wrażenia. Duża liczba dni pochmurnych i deszczowych oraz zimno, wzmagane przez silny wiatr, sprawiają, że to zabawa dla twardzieli. Twardzieli odpornych na chorobę morską – podkreślam.

Polskie wybrzeże jest piękne, ale nie można zatrzymać się w małej zatoczce i wykąpać się. Nie można na dziko stać na kotwicy i śpiewać przy gitarze pod gwiazdami. Można to robić na Szkierach, ale tam znowu zimno. Natomiast „niedźwiedzie mięso”, męska przygoda i przyjaźnie – tego wszystkiego łatwo doświadczyć na Bałtyku.

 

63 punkty (42%)

 

Lp Kategoria Ocena
1 Bezpieczeństwo 3
2 Drogo czy tanio 7
3 Stosunek ceny do wartości 4
4 Egzotyka, inność 4
5 Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona 5
6 Zabytki, muzea 0
7 Krajobrazy, architektura 7
8 Hotele 6
9 Jedzenie 2
10 Aktywny wypoczynek, plażowanie itp. 5
11 Przyroda, parki, zoo, zwierzęta 6
12 Klimat 2
13 Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania 2
14 Wizy, łatwość przekraczania granicy 9
15 Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby 1
  Razem punktów: 63

 

Informacja o systemie punktów

Witamy na jechcniejechac.pl. Strona powstała po to, aby umożliwić Państwu szybkie zapoznanie się z plusami i minusami miejsca w które się wybieracie.

Aby było jaśniej przygotowaliśmy dwa systemy ocen. Jeden obiektywny, oparty na systemie punktów za ważne dla większości podróżujących elementy składające się na ogląd kraju, takie jak bezpieczeństwo, ceny, klimat czy architektura.

Oraz drugi, całkowicie subiektywny, oparty o system gwiazdek, będący odzwierciedleniem tego jakie wrażenie zrobił na nas kraj, czy miejsce.

W ocenie autora miejsce uzyskało dwie na dziesięć możliwych gwiazdek - 2/10

Gwiazdki, maksymalnie 10, są subiektywną oceną autora, czy warto jechać
i nie muszą być zgodne z punktacją kategorii przedstawioną w tabeli poniżej.