PPolska -  Poszukiwaczy ekstremów, egzotyki i dzikich miejsc nieco rozczaruję − jadąc do Polski, nie musimy brac korkowego kasku, sztucera ani zapasów wody mineralnej.

Kraj jest w pełni zelektryfikowany i pokryty siecią bitych dróg. Analfabetyzm i stada wilków odeszły w zapomnienie. Nie spotyka się już nawet zwierząt pociągowych.

Wiec po cholerę tam jechać?

Polska nie należy do pierwszej ligi destynacji turystycznych, mimo to warto się tam udać, bo jest to kraj duży, różnorodny, o bogatej historii, kulturze i tradycjach. Do tego dość bezpieczny i niedrogi, z całkiem wysokim poziomem usług.

6.6Overall8Bezpieczeństwo8Drogo czy tanio8Stosunek ceny do wartości2Egzotyka, inność6Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona7Zabytki, muzea6Krajobrazy, architektura8Hotele7Jedzenie7Aktywny wypoczynek, plażowanie itp.7Przyroda, parki, zoo, zwierzęta3Klimat6Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania10Wizy, łatwość przekraczania granicy6Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby

Od upadku komunizmu w 1989 roku Polska zmienia się bardzo dynamicznie i już nie przypomina tej, którą wcześniej opisałem. Ciągle wprawdzie odbiega średnim standardem życia od Europy Zachodniej, ale są regiony i miasta, które śmiało można już porównywać. Hotele, restauracje i lotniska często są nawet lepsze, a ceny usług − zdecydowanie niższe. Ciekawa oferta muzealna i kulturalna, do tego dobra architektura i zabytki. Można trafić na świetne koncerty albo wielkie, plenerowe, młodzieżowe festiwale. Jakość występów operowych, baletowych czy filharmonicznych jest często na najwyższym światowym poziomie. Teatry są godne polecenia.

Hitem jest stary Kraków – historyczna stolica Polski wraz z Kopalnią Soli w Wieliczce i Muzeum Auschwitz. W drugim rzucie można zwiedzić Warszawę i Gdańsk. Obydwa miasta są ciekawe i każde z nich zapewnia bogaty program na trzy dni zwiedzania i relaksu. W dalszej kolejności polecałbym Wrocław, przed wojną drugie po Berlinie miasto Niemiec. Jest też cała plejada innych, uroczych i pełnych zabytków miejsc jak: Kazimierz Dolny, Kozłówka, Lublin, Poznań, Gniezno, Książ, Toruń. Interesujące jest także odwiedzenie Częstochowy lub Lichenia, miejsc masowego kultu katolickiego.

Miłośnikom turystyki górskiej polecam pasma Bieszczadów, Tatr, Pienin i Sudetów. Wielbiciele biesiad z góralską muzyką i folklorem nie mogą zapomnieć o Zakopanem – dużym górskim kurorcie. Polskie wybrzeże oferuje zmrożoną wódkę, świeże ryby i muzykę na żywo w licznych lokalach, a także szerokie piaszczyste plaże nad zimnym, niestety, morzem. Zamek krzyżacki w Malborku – największa w Europie ceglana średniowieczna twierdza – to pierwszoligowa atrakcja. Pojezierze Mazurskie jest fajnym  miejscem na kilkudniowy wypad żeglarski lub rowerowy. Godna polecenia jest też turystyka stomatologiczna i sanatoryjna.

Polska to świetne miejsce do imprezowania. Kluby czynne do rana, drinki w rozsądnych cenach, a młodzież przyjazna i luzacka. Już o świcie, prosto z disco, idziemy na kebaba i omawiamy plany na kolejny wieczór!

99 punktów(-y) (67%)

Lp Kategoria Ocena
1 Bezpieczeństwo 8
2 Drogo czy tanio 8
3 Stosunek ceny do wartości 8
4 Egzotyka, inność 2
5 Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona 6
6 Zabytki, muzea 7
7 Krajobrazy, architektura 6
8 Hotele 8
9 Jedzenie 7
10 Aktywny wypoczynek, plażowanie itp. 7
11 Przyroda, parki, zoo, zwierzęta 7
12 Klimat 3
13 Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania 6
14 Wizy, łatwość przekraczania granicy 10
15 Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby 6
  Razem punktów: 99