PPolska - Warszawa jest miastem wyjątkowym, bo po barbarzyńskim zniszczeniu przez Niemców podczas II wojny światowej, odbudowanym i właściwie nowym.

Część zabytkowych budynków została po wojnie odtworzona według starych planów czy fotograi, a część odbudowana na bazie ścian czy fragmentów które przetrwały. Przez ostatnie sześćdziesiąt lat te budowle się pobrudziły, zniszczyły i wyglądają dziś jakby były tak stare, jak być powinny. Przy odbudowie polskiej stolicy wytyczono nowe trasy, ulice poszerzono, stworzono nowe place. Zabrakło pieniędzy, aby budować pięknie i z rozmachem. Za komuny Warszawa była raczej miastem szarym i smutnym. Obecnie odbudowuje się znowu. Ponieważ po zniszczeniach wojennych pozostało w centrum dużo wolnych działek, dziś są one wypełniane nową materią. Nie chodzi mi tylko o pustkę wokół Pałacu Kultury i Nauki. Setki niepotrzebnych trawniczków zwanych dumnie skwerami, jakieś place, bazy maszynowe, zaplecza techniczne, baraki, zwałki, magazyny, lasy samosiejek, wszystko w świetnych lokalizacjach, niemal w centrum.

I to jest szansa Warszawy. Miasto pięknieje i widać, że jeżeli jego modernizacja będzie dalej postępować, za 20 lat Warszawa stanie się nowoczesną, superstolicą europejską.

6.1Overall8Bezpieczeństwo7Drogo czy tanio6Stosunek ceny do wartości0Egzotyka, inność7Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona6Zabytki, muzea6Krajobrazy, architektura7Hotele7Jedzenie5Aktywny wypoczynek, plażowanie itp.6Przyroda, parki, zoo, zwierzęta3Klimat6Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania10Wizy, łatwość przekraczania granicy7Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby 

Warszawa jest miastem, gdzie jest co zwiedzać i co robić. Kiedyś opiekowałem się modelkami z Kaliningradu, które czekały dwa tygodnie na nał konkursu piękności. Ze względu na jednokrotną wizę nie mogły wrócić do siebie i przyjechać ponownie. Musiały tkwić w Warszawie. I proszę sobie wyobrazić, że bez większego trudu i bez większego alkoholu zorganizowałem im te 14 dni poznawania Syreniego Grodu.

Przede wszystkim polecam wszystkim warszawskie zoo. Jest w pierwszej lidze! Formel Einz! Jeżeli jest ciepło i pogodnie – superdługi i miły spacer.

To samo dotyczy ogrodów na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej i samej biblioteki.

Absolutną rewelacją są wiślane plaże w górze rzeki. Przy niskim stanie wody. Jeżeli umiecie się tam dostać, to zobaczycie plaże większe i lepsze niż nad Bałtykiem. Woda w rzece jest jednak brudnawa. Można się kąpać, ale nie jest to górski strumień. Latem w samym centrum, na prawym brzegi Wisły, czekają plaże z bufetami, muzyką i młodzieżą. Są nawet plaże naturystów, ale, niestety, okupowane głównie przez panów homo. A pamiętam jak odbywały się na nich wybory Miss Natura! Przy Starym Mieście, nad Wisłą, warto zobaczyć pokaz kolorowych fontann. W Warszawie jest dużo muzeów. Polecam Muzeum Narodowe z malarstwem i starożytnościami.

Muzeum Powstania Warszawskiego – ciekawe i nowoczesne, niestety, oglądający nie wie, kto w końcu wygrał i nie ma tam wyraźnego przekazu, że Powstanie było tragicznym błędem i pomyłką, za którą Polacy płacą do dziś. Muzeum Chopina i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Muzeum Żydów Polskich ma świetną architekturę, ale sama ekspozycja nieco mnie rozczarowuje. O dziwo piękności z Kaliningradu uznały też za bardzo interesujące Muzeum Wojska Polskiego.

Fajny jest spacer po Cmentarzu Ewangelickim i potem po Żydowskim, gdzie można zapuścić się w odległe zakątki i spróbować zrozumieć los eksterminowanej społeczności. Zmiana warty, co każde pełne 30 minut przy Grobie Nieznanego Żołnierza powinna znaleźć się w waszym programie. Wielka Trójka, czyli Zamek Królewski i pałace w Wilanowie i Łazienkach, dla miłośników starych, bogatych wnętrz. Jarmark na Kole koniecznie dla zbieraczy staroci. Dla miłośników ciuchów – Kupieckie Domy Towarowe przeniesione na Marywilską.

Skrzyżowanie Foksal i Nowego Światu to zagłębie restauracyjne. Plac Trzech Krzyży – Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście – Stare Miasto to szlak spacerowy Warszawy. Radzę zajrzeć do kościoła św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu tuż przed Placem Zamkowym. 

Plusem Warszawy jest niezłe nowoczesne metro. Minusy stolicy to chaotyczne i niekompletne oznakowanie. Brak informacji po angielsku. Brak Informacji Turystycznej na Dworcu Centralnym. Trudności z parkowaniem i złośliwa straż miejska. Niezniszczalna maa taksówkowa na lotnisku. Kantory lotniskowe o przeliczniku nastawionym na frajerów z zagranicy. Fatalna organizacja 

ruchu. Korki wynikające wyłącznie ze złego ustawienia sygnalizacji świetlnej. Policja czyhająca na przyjezdnych na rondzie „pod palmą” oraz na rondzie „przy rotundzie” (obydwa w Alejach Jerozolimskich). Fotoradary ustawione na wylotówkach, oczywiście właśnie tam, gdzie są po dwa pasy w każdą stronę, płotki, pełne bezpieczeństwo i idiotyczne ograniczenie do 60 km/godzinę. Złośliwi kontrolerzy biletów w komunikacji miejskiej. Aby zakończyć pozytywnie: polecam Filharmonię Warszawską i Teatr Wielki (rezerwacje trzeba robić we wrześniu!) oraz inne warszawskie teatry, z naciskiem na Teatr Buo. Imprezy na Stadionie Narodowym. Mecze na Legii.

Uff – no zapraszamy

91 punktów(-y) (60%)

Lp Kategoria Ocena
1 Bezpieczeństwo 8
2 Drogo czy tanio 7
3 Stosunek ceny do wartości 6
4 Egzotyka, inność 0
5 Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona 7
6 Zabytki, muzea 6
7 Krajobrazy, architektura 6
8 Hotele 7
9 Jedzenie 7
10 Aktywny wypoczynek, plażowanie itp. 5
11 Przyroda, parki, zoo, zwierzęta 6
12 Klimat 3
13 Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania 6
14 Wizy, łatwość przekraczania granicy 10
15 Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby 7
  Razem punktów: 91
Informacja o systemie punktów

Witamy na jechcniejechac.pl. Strona powstała po to, aby umożliwić Państwu szybkie zapoznanie się z plusami i minusami miejsca w które się wybieracie.

Aby było jaśniej przygotowaliśmy dwa systemy ocen. Jeden obiektywny, oparty na systemie punktów za ważne dla większości podróżujących elementy składające się na ogląd kraju, takie jak bezpieczeństwo, ceny, klimat czy architektura.

Oraz drugi, całkowicie subiektywny, oparty o system gwiazdek, będący odzwierciedleniem tego jakie wrażenie zrobił na nas kraj, czy miejsce.

W ocenie autora miejsce uzyskało siedem na dziesięć możliwych gwiazdek - 7/10

Gwiazdki, maksymalnie 10, są subiektywną oceną autora, czy warto jechać
i nie muszą być zgodne z punktacją kategorii przedstawioną w tabeli poniżej.