RRosja - Ostatnio kurs rubla bardzo spadł i w Rosji zrobiło się tanio. Jedźcie do Petersburga.

Prawie wszystkie ważne miejsca w Petersburgu położone są nad wodą, co niewątpliwie dodaje im uroku. Tu rzucono bombę na powóz cara Aleksandra, a tu utopiono Rasputina. To krążownik Aurora, a to Twierdza Pietropawłowska, gdzie więziono Kościuszkę. Dużo, dużo historii. Nikt nie będzie zawiedziony. Że nie wspomnę o oblężeniu w czasie II wojny światowej – to dopiero historia. Odnowiono znaczną część centrum – wygląda odjazdowo. Za to każdy zaułek i każda brama prowadzi do strasznych czeluści, nietkniętych pracami remontowymi od stu pięćdziesięciu lat. Walące się oficyny, podwórza studnie, ruiny. Fronty odnowione i pomalowane. Polecam rewelacyjne wycieczki do podmiejskich carskich rezydencji, ale uwaga: koniecznie latem. Zimą to dość ponura sceneria.

{rating}

Stosunki polityczne między Polską a Rosją są pod psem. Polacy wspomagają Ukraińców, którzy zabijają Rosjan w Donbasie.

Oba kraje nałożyły na siebie wzajemnie sankcje. Czy w związku z tym można podjąć ryzyko i jechać tam? Otóż, warto wiedzieć jedną rzecz. Rosjanie raczej mają w dupie nas i nasz kraj. Mają do nas obojętny stosunek. Po pierwsze – nie liczymy się w lidze mocarstw. Po drugie, wiedzą, że połajanki na szczeblu rządowym nie mają przełożenia na normalne ludzkie stosunki. Polakom nie grozi zatem żadne złe traktowanie. Będzie normalnie. Szastający pieniędzmi bogacze będą traktowani po królewsku. Do młodych pięknych dziewczyn wszyscy będą mieli różne ważne sprawy. Zaś łysi brodacze w sandałach będą traktowani tak jak wszędzie.

Więc jechać!

74 punktów (50%)

 

Lp Kategoria Ocena
1 Bezpieczeństwo 4
2 Drogo czy tanio 7
3 Stosunek ceny do wartości 4
4 Egzotyka, inność 6
5 Fajne, interesujące społeczeństwa | stosunek do turystów | ciekawe plemiona 2
6 Zabytki, muzea 9
7 Krajobrazy, architektura 8
8 Hotele 6
9 Jedzenie 5
10 Aktywny wypoczynek, plażowanie itp. 3
11 Przyroda, parki, zoo, zwierzęta 2
12 Klimat 3
13 Drogi, komunikacja, transport, swoboda podróżowania 3
14 Wizy, łatwość przekraczania granicy 4
15 Atrakcje, teatry, shows, ciekawostki, muzyka, kluby 8
  Razem punktów: 74

 

Informacja o systemie punktów

Witamy na jechcniejechac.pl. Strona powstała po to, aby umożliwić Państwu szybkie zapoznanie się z plusami i minusami miejsca w które się wybieracie.

Aby było jaśniej przygotowaliśmy dwa systemy ocen. Jeden obiektywny, oparty na systemie punktów za ważne dla większości podróżujących elementy składające się na ogląd kraju, takie jak bezpieczeństwo, ceny, klimat czy architektura.

Oraz drugi, całkowicie subiektywny, oparty o system gwiazdek, będący odzwierciedleniem tego jakie wrażenie zrobił na nas kraj, czy miejsce.

W ocenie autora miejsce uzyskało siedem na dziesięć możliwych gwiazdek - 7/10

Gwiazdki, maksymalnie 10, są subiektywną oceną autora, czy warto jechać
i nie muszą być zgodne z punktacją kategorii przedstawioną w tabeli poniżej.